SON DAKİKA :

Cuma Günü Piyasalarda Bilmeniz Gereken 5 Önemli Gelişme

 Her yerde havada anlaşma kokusu var: ABD ve Çin arasında en azından geçici ve kısmi bir yatışma, sorunsuz bir Brexit’i garantilemek için “anlaşma vaadi işaretleri” (AB’ye göre) ve bankalar on yılın anlaşmasına fiyat biçmeye hazırlanıyor: Suudi Aramco’nun ilk halka arzı

Cuma Günü Piyasalarda Bilmeniz Gereken 5 Önemli Gelişme
Cuma Günü Piyasalarda Bilmeniz Gereken 5 Önemli Gelişme Borsa Piyasası
Bu içerik 40 kez okundu.

 Her yerde havada anlaşma kokusu var: ABD ve Çin arasında en azından geçici ve kısmi bir yatışma, sorunsuz bir Brexit’i garantilemek için “anlaşma vaadi işaretleri” (AB’ye göre) ve bankalar on yılın anlaşmasına fiyat biçmeye hazırlanıyor: Suudi Aramco’nun ilk halka arzı. Kötü haber yok mu? Kızıl Deniz’de bir İran petrol tankerinin saldırıya uğradığı ve petrol fiyatlarını sert bir şekilde yükselttiği belirtildi.

İşte 11 Ekim Cuma günü finans piyasalarında bilmeniz gereken 5 önemli gelişme:

1. ABD-Çin ticaret anlaşmasının eli kulağında mı?

Başkan Donald Trump, ABD ve Çin arasındaki ticari görüşmelerin ilk gününün “çok çok iyi müzakere halinde” geçtiğini söyleyerek, iki ülke arasında en azından kısmi ve geçici bir ateşkes umutlarını artırdı.

Trump Cuma günü ilerleyen saatlerde Çin’in baş müzakerecisi Liu He ile görüşecek. Bu, daha önceki raporların görüşmelerde yalnızca önemli anlaşmalar olduğu takdirde gerçekleşeceğini ortaya koyduğu bir durumdu.

Wall Street Journal, ABD vergilerindeki planlı artışların durdurulması, Huawei’ye yönelik ABD boykotunun gevşemesi ve Çin’in ABD’den daha çok tarım ürünü alması gibi bir dizi unsurun geçici bir anlaşmanın temelini oluşturabileceğini bildirdi. Dövizini devalüe etmeyeceğine dair Çin’in verdiği birtakım taahhütler de tartışıldı ancak analistlere göre bunun gerçekleşme olasılığı düşük.

2. Brexit’te “vaat sinyalleri”

İngiltere ve AB’nin ayın sonunda dostane bir ayrılık konusunda anlaşacağına ilişkin umutlarla sterlin yükseldi ve Avrupa hisselerini de beraberinde yükseltti.

Başbakan Boris Johnson ve İrlandalı mevkidaşı Leo Varadkar arasında Perşembe günü gerçekleşen görüşmeler, “anlaşmaya giden yol” olarak nitelendirdikleri bir sonuç ortaya çıkardı ve Cuma günkü resmi bir değerlendirmede AB Konseyi Başkanı Donald Tusk tarafından hoş karşılandı.

Bununla birlikte Tusk, mevcut bir anlaşma elde etmeyle ilgili olarak “başarının garantisi yok ve zaman fiilen tükeniyor” diyerek uyardı. İngiltere ve AB’nin baş müzakerecisi Michel Barnier arasındaki teknik görüşmeler, bu haber yazılırken, devam etmekte.

3. Hisse senetleri açılışta yükselecek

ABD-Çin arasındaki ticari görüşmelerden ve Brexit’ten gelen duble destek sonrası, Wall Street açılışta keskin bir şekilde yüksek olacak. Yüksek petrol fiyatları da ABD üretici hisselerini yükseltebilir.

Dow 244 puan artarken, S&P 500 %0,9 ve Nasdaq %1,1 yükseldi.

Üçüncü çeyrek kazanç dönemi yavaş yavaş başlıyor. Yum! Brands (NYSE:YUM) ve Fastenal (NASDAQ:FAST) açılış öncesinde raporlama yapacak.

Avrupa’nın en büyük yazılım şirketi SAP (OTC:SAPGF), çeyrek dönemde bulut rezervasyonlarında büyük bir artış olduğunu raporladıktan sonra yaklaşık %9 kazanç elde etti.

4. İran tanker patlamasından Suudi Arabistan’ı sorumlu tuttuğundan, petrol yükseliyor

Cuma günü erken saatlerde Kızıl Deniz’deki İranlı bir petrol tankeri tutuştu ve ham petrol fiyatlarını %2 yükseltti.

İran devlet haber ajansı, patlamanın Suudi Arabistan’dan gelen iki füze saldırısı ile gerçekleştiğini söyledi.

Bu olay, Suudi Arabistan’ın kilit petrol tesislerine ve Basra Körfezi’ndeki petrol tankerlerine yönelik yapılan bir dizi saldırının sorumlusu olarak İran’ın görülmesinin üzerinden bir ay geçmemişken gerçekleşti.

Gelişme ile 2020 yılı için küresel petrol büyümesi tahminini düşüren Uluslararası Enerji Ajansı’nın olağan raporu gölgede kaldı.

5. Bankacılar Aramco üzerine fiyatlama yapacak

Dünyanın en değerli şirketi Cuma günü nihayet işletme değer teklifi alabilir. Bankacılar Suudi Arabistan ulusal petrol şirketinin İlk Halka Arz ile hangi fiyata satılabileceğine dair tahminlerini sunuyor.

Wall Street Journal raporuna göre, bankacılar Suudi Aramco’ya yaklaşık 1,5 trilyon dolar fiyat biçecek; bu değer çöl krallığının fiili lideri Veliaht Prens Muhammed bin Salman’ın istediği 2 trilyon doların oldukça altında.

JPMorgan (NYSE:JPM), Morgan Stanley (NYSE:MS) ve Goldman Sachs (NYSE:GS) hisseleri konumlama işi için rekabet eden bankalar arasında. Bununla birlikte, konumlamanın ilk dilimi yalnızca yurtiçi listelemede olabilir. Çeşitli raporlara göre, uluslararası bir borsa kaydı – muhtemelen Tokyo’da – daha sonraki tarihler için planlanıyor.

Cuma Günü Piyasalarda Bilmeniz Gereken 5 Önemli Gelişme
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
IMF, küresel büyüme tahminlerini düşürdü
IMF, küresel büyüme tahminlerini düşürdü
Merkez Bankası, kredi kartlarında komisyon oranını sınırladı
Merkez Bankası, kredi kartlarında komisyon oranını sınırladı