SON DAKİKA :

Petrol, Talebe Yönelik Endişeler Arasında 59 Doların Altında Daha da Geriledi

Petrol fiyatları küresel talep görünümüne dair süren endişelerin baskısıyla Çarşamba günü 59 dolar altında daha da değer kaybetti

Petrol, Talebe Yönelik Endişeler Arasında 59 Doların Altında Daha da Geriledi
Petrol, Talebe Yönelik Endişeler Arasında 59 Doların Altında Daha da Geriledi Borsa Piyasası
Bu içerik 23 kez okundu.

Petrol fiyatları küresel talep görünümüne dair süren endişelerin baskısıyla Çarşamba günü 59 dolar altında daha da değer kaybetti. Enerji yatırımcıları arza ilişkin yeni içgörü kazanmak için stok verilerini bekliyor.

Brent, 58,76 dolardan işlem gördü. ABD ham petrol vadeli işlemleri 20 sent kazanarak 53,01 dolardan alıcılandı.

IMF Salı günü, ABD-Çin ticaret savaşının 2019 küresel büyüme oranını 2008-2009 finans krizinden bu yana gördüğü en düşük seviyeye çekeceğini söyledikten sonra, küresel petrol talep görünümüne dair endişeler arttı.

PVM’den Stephen Brennock, “fiyatlar küresel ekonomiye ve sonrasında talep yönlü endişelere dair artan karamsarlık yüzünden baskı altında,” dedi.

Enerji yatırımcıları stok verilerini bekliyor. Amerikan Petrol Enstitüsü Kolomb Günü tatili nedeniyle haftalık stok raporunu normalden bir gün geç yayınlayacak.

Enerji Bilgilendirme Dairesi Perşembe günü yurtiçi petrol stoklarına ilişkin haftalık raporunu yayınlayacak. Analistler geçen haftaki 2,91 milyon varillik artışın ardından, 2,77 milyon varillik bir yükseliş bekliyor.

OPEC’in Aralık ayında petrol üretiminde daha çok kesinti duyurabileceğine dair göstergeler de fiyatları bir nebze destekledi. OPEC ve müttefikleri üretim politikasını gözden geçirmek için 5-6 Aralık’ta Viyana’da toplanacak.

Salı günü OPEC Genel Sekreteri Mohammad Barkindo, OPEC ve müttefikleri için petrol üretiminde daha derin kesintiler uygulama seçeneği olduğunu söyledi.

Barkindo, OPEC’in 2020 sonrasında petrol piyasası istikrarını korumak için müttefik üreticilerle yapabildiğini yapacağını söyledi. Bu, üreticilerin işbirliğine devam edeceğine dair bir işaret. Rusya ve diğer üreticiler, Mart 2020’ye kadar günlük 1,2 milyon varil üretim kesintisi yapma konusunda bir anlaşma yaptı.

--Bu haberde Reuters’ın katkısı bulunmaktadır.

Petrol Talebe Yönelik Endişeler Arasında 59 Doların Altında Daha da Geriledi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
IMF, küresel büyüme tahminlerini düşürdü
IMF, küresel büyüme tahminlerini düşürdü
Merkez Bankası, kredi kartlarında komisyon oranını sınırladı
Merkez Bankası, kredi kartlarında komisyon oranını sınırladı