SON DAKİKA :

Özel sektörün yurt dışından sağladığı uzun vadeli kredi borcu 196.6 milyar$ oldu

Özel sektörün yurtdışından sağladığı kredi borcu uzun vadeli kredi borcu 196

Özel sektörün yurt dışından sağladığı uzun vadeli kredi borcu 196.6 milyar$ oldu
Özel sektörün yurt dışından sağladığı uzun vadeli kredi borcu 196.6 milyar$ oldu Borsa Piyasası
Bu içerik 23 kez okundu.

Özel sektörün yurtdışından sağladığı kredi borcu uzun vadeli kredi borcu 196.6 milyar dolar oldu.

Ağustos sonu itibarıyla, özel sektörün yurtdışından sağladığı kredi borcu 2018 yıl sonuna göre uzun vadeli kredi borcunun 12,8 milyar ABD doları azalarak 196,6 milyar ABD doları, kısa vadeli kredi borcunun (ticari krediler hariç) ise 3,6 milyar ABD doları azalarak 11,8 milyar ABD doları oldu.

Borçluya göre dağılıma bakıldığında, uzun vadeli kredi borcuna ilişkin olarak, bir önceki yıl sonuna göre bankaların kredi biçimindeki borçlanmalarının 7,5 milyar ABD doları azaldığı, tahvil ihracı biçimindeki borçlanmalarının ise 242 milyon ABD doları artışla 28,7 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleştiği gözlendi. Aynı dönemde, bankacılık dışı finansal kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları 2,7 milyar ABD doları azalmış, tahvil stoku ise 547 milyon ABD doları azalarak 3,7 milyar ABD doları oldu. Söz konusu dönemde, finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmalarının 1,9 milyar ABD doları azaldığı, tahvil stokunun ise 464 milyon ABD doları artarak 6,9 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleştiği gözlendi. Kısa vadeli kredi borcuna ilişkin olarak ise, 2018 yıl sonuna göre bankaların kredi biçimindeki borçlanmaları 2,1 milyar ABD doları azalışla 7,3 milyar ABD doları; finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları ise 519 milyon ABD doları azalışla 2,8 milyar ABD doları düzeyinde gerçekleşti.

 

Alacaklıya göre dağılım incelendiğinde, uzun vadeli kredi borcuna ilişkin olarak, Ağustos sonu itibarıyla tahvil hariç özel alacaklılara olan borç, bir önceki yıl sonuna göre 12,2 milyar ABD doları azalarak 133,4 milyar ABD doları oldu. Kısa vadeli kredi borcuna ilişkin olarak ise, tahvil hariç özel alacaklılara olan borcun bir önceki yıl sonuna göre 3,6 milyar ABD doları azalarak 11,4 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleştiği gözlendi.

Döviz kompozisyonuna bakıldığında, 196,6 milyar ABD doları tutarındaki uzun vadeli kredi borcunun %60,7'sinin ABD doları, %33,8’inin Euro, %3,9’unun Türk lirası ve %1,6’sının ise diğer döviz cinslerinden oluştuğu ve 11,8 milyar ABD doları tutarındaki kısa vadeli kredi borcunun ise %51,0’ının ABD doları, %29,1’inin Euro, %19,5’inin Türk lirası ve %0,4’ünün diğer döviz cinslerinden oluştu.

Sektör dağılımı incelendiğinde, Ağustos sonu itibarıyla, 196,6 milyar ABD doları tutarındaki uzun vadeli toplam kredi borcunun %46,8’ini finansal kuruluşların, %53,2’sini ise finansal olmayan kuruluşların borcu oluşturdu. Aynı dönemde, 11,8 milyar ABD doları tutarındaki kısa vadeli toplam kredi borcunun %72,3’ünü finansal kuruluşların, %27,7’sini ise finansal olmayan kuruluşların borcu oluşturdu.

Özel sektörün yurtdışından sağladığı toplam kredi borcu, Ağustos sonu itibarıyla kalan vadeye göre incelendiğinde, 1 yıl içinde gerçekleştirilecek olan anapara geri ödemelerinin toplam 54,3 milyar ABD doları tutarında olduğu gözlendi.

Özel sektörün yurt dışından sağladığı uzun vadeli kredi borcu 196.6 milyar$ oldu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
IMF, küresel büyüme tahminlerini düşürdü
IMF, küresel büyüme tahminlerini düşürdü
Merkez Bankası, kredi kartlarında komisyon oranını sınırladı
Merkez Bankası, kredi kartlarında komisyon oranını sınırladı