SON DAKİKA :

Buldan: Şaibeli olan YSK'nin iptal kararıdır

Partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, YSK'nın seçimin tekrarlanması kararına ilişkin, "AKP'nin Seçim İşleri Komisyonu gibi çalışan YSK, İstanbul seçimlerini hukuk dışı, gayrimeşru bir kararla iptal etti

Buldan: Şaibeli olan YSK'nin iptal kararıdır
Buldan: Şaibeli olan YSK'nin iptal kararıdır Borsa Piyasası
Bu içerik 61 kez okundu.

Partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, YSK'nın seçimin tekrarlanması kararına ilişkin, "AKP'nin Seçim İşleri Komisyonu gibi çalışan YSK, İstanbul seçimlerini hukuk dışı, gayrimeşru bir kararla iptal etti. Şaibeli olan YSK'nin iptal kararıdır" şeklinde konuştu. 

Bu kararla İstanbul halkının iradesinin hiçe sayıldığını savunan Buldan, "Bu YSK denilen yapı adında yüksek ifadesi olunca kendisini ne yazık ki halkın üzerinde görüyor. 'Halk değil ben belirlerim' diyor. Bu açıkça bir sandık darbesidir. Şimdi çıkmışlar ve utanmadan bir de 'oylar çalındı' diyerek, milyonların iradesine saygısızlık yapıyor, halkın aklıyla resmen alay ediyorlar. İstanbul'da oylar çalınmadı. İktidar ve YSK eliyle halkın iradesi çalındı. Halkın kazandığı İstanbul Büyükşehir Belediyesi çalındı. HDP'li belediyelerin gaspı da İstanbul'un gaspı da YSK eliyle yapılan bir sandık darbesidir." değerlendirmesinde bulundu.

Daha güçlü bir demokrasi ittifakı 

Böylesi bir ortamda 23 Haziran günü İstanbul'da yapılacak seçimin tam anlamıyla bir referandum olduğunu vurgulayan Buldan, "Halk iradesini hiçe sayan faşizm ile demokrasi arasındaki bir referandumdur. Hani hep, 'dünya 5'ten büyüktür' diyor ya biz de diyoruz ki, İstanbul ve Türkiye halkları, hukuku yok sayan YSK'deki o yedi adamdan daha büyüktür." diye konuştu.

HDP'nin demokrasinin, iradesi gasp edilen mazlum halkların, ezilenlerin yanında olduğunu söyleyen Buldan, HDP, 31 Mart seçimlerinde demokratik bir seçenek yarattı, güç dengesini değiştirdi. Türkiye halklarına umut ve cesaret verdi. HDP, 31 Mart'ta demokrasiye aralanan kapının açılarak Türkiye halklarının aydınlık bir geleceğe kavuşması için 23 Haziran'da aynı kararlı tutumunu sürdürecektir. O yüzden aynı kararlılıkla daha güçlü bir demokrasi ittifakı diyoruz. Bu çizgide ısrarcıyız ve karalıyız." ifadelerini kullandı. 


 

 

 

Kaynak: AA

Buldan: Şaibeli olan YSK'nin iptal kararıdır
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ekonomi ve siyaset gündemi- 17 Ağustos 2019
Ekonomi ve siyaset gündemi- 17 Ağustos 2019
ABD'de petrol sondaj kulesi sayısı arttı
ABD'de petrol sondaj kulesi sayısı arttı