SON DAKİKA :

Dow, Zayıf Verilerin Büyüme Korkularını Artırmasıyla 170 Puan Düşük Açıldı

ABD hisseleri Çarşamba günü düşük açılış yaptı

Dow, Zayıf Verilerin Büyüme Korkularını Artırmasıyla 170 Puan Düşük Açıldı
Dow, Zayıf Verilerin Büyüme Korkularını Artırmasıyla 170 Puan Düşük Açıldı Borsa Piyasası
Bu içerik 35 kez okundu.

ABD hisseleri Çarşamba günü düşük açılış yaptı. ABD ve Çin’in hayal kırıklığına uğratan verileri, ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşının küresel ekonomi görünümü üzerindeki etkisine dair korkuları artırdığından, Dow 170 puandan fazla düşüş yaşadı.

 

Dow Jones 172 puan düşüşle 25.363,57’ye gerilerken, S&P 500 15 puan kayıpla 2.817,12 puana düştü. NASDAQ Composite 39 puan gerileyerek 7.700,56 oldu.

Wall Street, bir önceki oturumda görülen keskin düşüşleri takiben, artan ticaret savaşına yönelik endişeler dindikçe Salı günü sağlam yükselişle bitirdikten sonra bu kayıplar yaşandı.

ABD Başkanı Donald Trump iki taraf arasındaki görüşmelerin bozulduğunu reddetti. Gelecek ay G20 zirvesinde Başkan Xi Jinping ile görüşmeyi planladığını çoktan duyurmuş olan Trump, “diyaloğumuz ilerliyor. Her zaman da ilerleyecek,” dedi.

Hane halklarının, ilk çeyrekte yavaşladıktan sonra tüketici harcamasındaki toparlanma beklentilerini düşürebilecek şekilde harcamalarını azaltmasıyla, ABD perakende satışları Nisan ayında %0,2 geriledi.

Ayrı bir rapor, ABD imalat şirketlerindeki üretimin geçen ay %0,5 gerilediğini gösterdi.

Bu raporlar öncesinde, Nisan ayı Çin verileri perakende satışlardaki ve endüstriyel üretimdeki beklenmedik bir düşüşü göstererek, Trump yönetiminin Cuma günü ABD ithalatı üzerindeki vergileri artırmasından önce dahi, ekonomisinin ivme kaybettiğini ortaya koydu.

Kazanç haberlerinde, Macy’s hisseleri, ilk çeyrek kazançlarının analist tahminlerini kolayca geçtiğini raporlamasının ardından %1 üzerinde artış yaşadı. Perakendeci, aynı mağaza satışlarının beklentileri aştığını söyledi ve tüm yıl için önceki kâr görünümünü yeniden onayladı.

Alibaba (NYSE:BABA) ADRs artış kaydetti. Şirket, ilk çeyrek gelirinin çekirdek e-ticaret ve bulut hesaplama işletmelerindeki büyüme ile desteklenerek, tahminleri aştığını raporladı.

Yolculuk paylaşım şirketi Uber Technologies (NYSE:UBER) ve rakibi Lyft (NASDAQ:LYFT) %1,1 ve %2,81 kazanç sağladı.

Hisse piyasaları dışında Amerikan Doları'nın diğer 6 majör döviz karşısındaki performansını ölçümleyen Amerikan dolar endeksi, %0,1 artışla 97,458 olurken, 10 yıllık Hazine verimi %2,41 seviyesinde işlem gördü.

 

Dow Zayıf Verilerin Büyüme Korkularını Artırmasıyla 170 Puan Düşük Açıldı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ekonomi ve siyaset gündemi- 17 Ağustos 2019
Ekonomi ve siyaset gündemi- 17 Ağustos 2019
ABD'de petrol sondaj kulesi sayısı arttı
ABD'de petrol sondaj kulesi sayısı arttı