SON DAKİKA :

ABD'de tahvil faizleri son ayların en düşük seviyesine geriledi

Investing

ABD'de tahvil faizleri son ayların en düşük seviyesine geriledi
ABD'de tahvil faizleri son ayların en düşük seviyesine geriledi Borsa Piyasası
Bu içerik 38 kez okundu.

Investing.com - ABD ve Çin arasındaki ticaret görüşmelerinde beklenen uzlaşının çıkmaması ve karşılıklı yaptırımların tekrar uygulanması ile piyasalarda da satışlar hızlandı.

Ticaret savaşlarının hem ABD ekonomisine hem de küresel ekonomiye zarar vereceği algısı ile ABD ABD 10 Yıllık faiz bugün %2,37’ye ABD 2 Yıllık faiz ise %2,15’e gerileyerek son ayların en düşüğüne indi. Faizlerde yaşanan düşüşte Fed’in faiz indirimine gideceği beklentisinin artması da etkili oldu.

Piyasalar, 2019’da Fed’in faiz indirimine gitmesini beklerken Fed, ilk olarak faiz tahmininde indirime gitti, ardından bu yıl için faiz tahminini erteledi. Ancak piyasalar gerek ABD ekonomisi gerekse Çin ve Euro Bölgesi başta olmak üzere küresel ekonomide yavaşlama olacağı kaygısını yaşıyor. Bu nedenle de Fed’in faizlerde indirime gitmesi gerektiğini düşünüyor. 2019 yılı içinde Fed’in faiz indirimine gideceği beklentisinin artması ile de ABD tahvil faizlerinde düşüş yaşanıyor. Ayrıca hisse senedi piyasalarındaki satışlar da sürüyor.

Fed’in önemsediği verilerden olan perakende satışlar Nisan’da aylık %0,2 daralma gösterdi ve ulaşım hariç satışlar ise %0,1 ile zayıf artış gösterdi.

Bugün Çin’den gelen sanayi üretimi ve perakende satışlar beklenti altında kaldı. Göstergelerdeki yavaşlama, küresel ticaret savaşları endişesi ve Çin verilerindeki düşüş piyasalardaki risk iştahını da azaltıyor.

Bugün Asya ve ABD borsaları yükseliş yaşarken Avrupa borsaları negatif ayrışıyor. Gelişen ülke piyasalarının da düşüş yaşadığı bugün BIST 100 %2 üzeri kayıpla 86.000 puana BIST Bankalar ise %3 kayıpla 111.250 puana geriledi.

Kur tarafında ise bugün işlemler geçen haftaki fiyatlamaya göre daha sakin, gün başında 6,0870’e yükselen kur son saatlerde 6,05-6,06 aralığında yatay seyir izliyor.

ABD'de tahvil faizleri son ayların en düşük seviyesine geriledi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ekonomi ve siyaset gündemi- 17 Ağustos 2019
Ekonomi ve siyaset gündemi- 17 Ağustos 2019
ABD'de petrol sondaj kulesi sayısı arttı
ABD'de petrol sondaj kulesi sayısı arttı