SON DAKİKA :

Trump yönetimi Huawei'ye sert yaptırımlar getirdi, Çin kurumlarına tek taraflı yaptırımlar uygulanmasına karşı çıktı

 

WASHINGTON/BEIJING 16 Mayıs (Reuters) - ABD Başkanı Donald Trump yönetimi, Çinli telekomünikasyon şirketi Huawei'ye HWT

Trump yönetimi Huawei'ye sert yaptırımlar getirdi, Çin kurumlarına tek taraflı yaptırımlar uygulanmasına karşı çıktı
Trump yönetimi Huawei'ye sert yaptırımlar getirdi, Çin kurumlarına tek taraflı yaptırımlar uygulanmasına karşı çıktı Borsa Piyasası
Bu içerik 71 kez okundu.

 

WASHINGTON/BEIJING 16 Mayıs (Reuters) - ABD Başkanı Donald Trump yönetimi, Çinli telekomünikasyon şirketi Huawei'ye HWT.UL sert yaptırımlar getirirken, Çin Ticaret Bakanlığı sözcüsü Gao Feng diğer ülkelerin Çin kurumlarına tek taraflı yaptırımlar uygulamasına şiddetle karşı çıktıklarını belirtti.

Feng gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD'nin Çin-ABD ticaret ilişkilerini daha fazla etkilemekten kaçınması gerektiğini söyledi.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin yakında daha fazla görüşme için Çin'i ziyaret edeceğini söylerken, ABD'nin bu adımı ABD-Çin ticaret anlaşmazlığında yeni bir tırmanmaya yol açabilir.

ABD Ticaret Bakanlığı Huawei ve 70 bağlı ortaklığını kara listeye eklediğini açıkladı. Bu kararla hükümet onay vermeden, Huawei'nin ABD şirketlerinden parça ve teknoloji almasını yasaklanıyor.

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, Trump'ın "Amerikan teknolojisinin ABD'nin ulusal güvenliğine veya dış politika çıkarlarına zarar verme potansiyeli olan yabancı şirketler tarafından kullanımının engelleyecek" kararı desteklediğini belirtti.

Bu kararın öncesinde Trump ABD'li şirketlerin ulusal güvenlik riski oluşturan şirketler tarafından üretilen telekomünikasyon ekipmanlarını kullanmalarını yasaklayan başkanlık kararnamesini imzaladı.

Başkanlık kararnamesinde herhangi bir ülke veya şirket ismi verilmemesine rağmen, ABD yetkilileri daha önce Huawei'yi bir "tehdit" olarak nitelendirdiler ve müttefiklerinin yeni nesil 5G ağlarında Huawei ağ ekipmanlarını kullanmamaları için lobi faaliyeti yürüttüler.

Ürünlerinin güvenlik tehdidi oluşturduğunu reddeden Huawei, "ABD hükümetiyle görüşemeye hazır ve istekli olduğunu ve ürün güvenliğini sağlamak için etkili önlemler ortaya koyduğunu" belirtti.

Geçen hafta Washington'da Çinli yetkililerle iki gün süren üst düzey görüşmeleri yapıcı olarak nitelendiren Mnuchin "Bu görüşmelere devam etmek için yakın gelecekte Beijing'e gitmeyi bekliyorum. Yapılacak çok iş var" dedi.

Haberin orijinali için tıklayınız: Bu haber, linkleri yukarıda belirtilen haber ya da haberlerden derlenmiştir. Tam çevrilmiş metin olmayabilir.

(Haberi çeviren Canan Sevgili; Redaksiyon Nevzat Devranoğlu)

Trump yönetimi Huawei'ye sert yaptırımlar getirdi Çin kurumlarına tek taraflı yaptırımlar uygulanmasına karşı çıktı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AMB büyüme ve enflasyon tahminlerini düşürdü
AMB büyüme ve enflasyon tahminlerini düşürdü
ABD'de yıllık çekirdek tüketici enflasyonu 1 yılın zirvesine çıktı
ABD'de yıllık çekirdek tüketici enflasyonu 1 yılın zirvesine çıktı