SON DAKİKA :

Altın fiyatları yıl içi en yüksek seviyeye çıktı

 Çin’de sanayi üretiminin Mayıs’ta %5 ile son yılların en düşük seviyesine gerilemesi ticaret savaşlarından aldığı hasarın büyüklüğünü teyit etti

Altın fiyatları yıl içi en yüksek seviyeye çıktı
Altın fiyatları yıl içi en yüksek seviyeye çıktı Borsa Piyasası
Bu içerik 38 kez okundu.

 Çin’de sanayi üretiminin Mayıs’ta %5 ile son yılların en düşük seviyesine gerilemesi ticaret savaşlarından aldığı hasarın büyüklüğünü teyit etti. Aynı zamanda ABD ile vergi konusunda anlaşma sağlanamaması dünyanın en büyük 2'nci ekonomisindeki sıkıntıların da devam edeceği algısını artırdı.

ABD kanadında da verilerdeki zayıflama ve yaklaşan FOMC toplantısı öncesi faiz indirimi beklentilerinin artması güvenli liman olan altının bu hafta son bir yılın en hızlı yükselişini yaşamasını sağladı.

Hafta başında düşüş yaşayan kıymetli metal, risklerin artması ile yönünü yukarı çevirdi ve bugün 1,358$ seviyesine çıkarak Nisan 2018 sonrası zirveyi gördü.

Fiyatlamada dikkat çeken kısım ise bu hafta ABD Dolar Endeksi tarafında gerileme yaşanmaması, yani endeks 97,0 seviyesini koruyor, ancak küresel hisselerdeki satışların artması ve altına olan talep durgun endekse karşın altının yükselmesini sağlıyor.

Orta vadede önemli direnç olarak izlenen 1,250$ seviyesi üzerindeki fiyatlama ile alımların 1,275$ seviyesine doğru devam etmesi bekleniyor.

Yurt içinde ise hem ons hem de dolar kurundaki yükseliş ve artan risk algısı Gram Altın fiyatlarının da sert atak yapmasına neden oldu. Gram bugün 259 TL’ye yaklaşarak Mayıs ayı başındaki yıl içi zirveyi tekrar test etti.

S-400 meselesi ve jeopolitik risklerin fiyatlarda yükselişe neden olması ile altın bu hafta en çok getiri sağlayan yatırım aracı oldu.

Altın fiyatları yıl içi en yüksek seviyeye çıktı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500