SON DAKİKA :

Cari denge Nisan'da beklentilerin altında $1.33 mlyar açık verdi, daralmanın sürmesi bekleniyor

 

İSTANBUL, 14 Haziran (Reuters) - Cari işlemler dengesi dış ticaret açığındaki daralma ve turizm gelirlerindeki artışın etkisiyle Nisan'da beklentilerin altında gelerek 1

Cari denge Nisan'da beklentilerin altında $1.33 mlyar açık verdi,  daralmanın sürmesi bekleniyor
Cari denge Nisan'da beklentilerin altında $1.33 mlyar açık verdi,  daralmanın sürmesi bekleniyor Borsa Piyasası
Bu içerik 43 kez okundu.

 

İSTANBUL, 14 Haziran (Reuters) - Cari işlemler dengesi dış ticaret açığındaki daralma ve turizm gelirlerindeki artışın etkisiyle Nisan'da beklentilerin altında gelerek 1.33 milyar dolar açık verirken, açık Ocak-Nisan'da 3.33 milyar dolar oldu.

İktisadi faaliyetteki yavaşlama, ihracatta artış ve turizm gelirlerinin katkısıyla cari açıktaki daralmanın gelecek aylarda da devam etmesi bekleniyor.

Reuters'ın 14 kurumun katılımı ile yaptığı ankete göre ekonomik aktivitede yavaşlama ve TL'deki değer kaybının etkisiyle son aylarda fazla ya da sınırlı açık veren cari işlemler dengesinin Nisan'da 1.5 milyar dolar açık vermesi bekleniyordu.

TCMB verilerine göre 12 aylık cari işlemler açığı ise 8.63 milyar dolar oldu.

Cari işlemler dengesi dört ay fazla verdikten sonra Aralık'tan itibaren tekrar açık vermeye başladı ancak cari işlemler açığında daralma trendi devam ediyor.

Geçen yılın ortalarına kadar yükselen cari açık, Türkiye ekonomisinin kırılganlığını artıran, ülkeyi spekülatif yabancı döviz akışına ihtiyaç duymasına sebep olan bir gelişme olarak görülüyordu.

Ancak geçen yıl TL'nin %30 civarında değer kaybederek ithalat maliyetlerinin arttığı ve cari açığın en önemli bileşeni olan dış ticaret açığında daralmaya neden olduğu kur krizinden bu yana cari açık önemli ölçüde daraldı.

İş Portföy Ekonomisti Hande Şekerci, 12 aylık birikimli cari açığın 12.9 milyar dolardan 8.6 milyar dolara gerilediğini söyleyerek, "Mayıs ayında düşüş 1.5 milyar dolara doğru sürebilir. Ekonomide yılın ikinci yarısında toparlanma beklentimizle, yılsonunda cari açığın 6.7 milyar dolar seviyesinde oluşacağını değerlendiriyoruz" dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Haziran itibarıyla ekonominin ilk defa yıllık cari fazla vereceği bir döneme geçeceğini söylemişti.

Yeni Ekonomi Programı'na (YEP) göre cari açığın 2019'da GSYH'nın yüzde 3.3'üne denk gelecek şekilde 26 milyar dolar olması bekleniyor.

TCMB açıklamasında, cari açıktaki gerilemede ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığının bir önceki yılın aynı ayına göre 3.66 milyar dolar azalarak 1.84 milyar dolara ve birincil gelir dengesi açığının 263 milyon dolar azalarak 1.24 milyar dolara gerilemesinin yanı sıra, hizmetler dengesi kaynaklı net girişlerin 401 milyon dolar artarak 1.74 milyar dolara yükselmesinin etkili olduğu belirtildi.

Verilere göre altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı ise bir önceki yılın Nisan ayında 1.59 milyar dolar açık vermişken, bu ayda 2.35 milyar dolar fazla verdi.

Hizmetler dengesi altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler, bir önceki yılın aynı ayına göre 144 milyon dolar artarak 1.16 milyar dolara yükseldi.

Birincil gelir dengesi kalemi altında yatırım geliri kaleminden kaynaklanan net çıkışlar, bir önceki yılın aynı ayına göre 282 milyon dolar azalarak 1.15 milyar dolar oldu.

İkincil gelir dengesi kalemi kaynaklı net girişler, bir önceki yılın aynı ayına göre 57 milyon dolar azalarak 15 milyon dolara geriledi.

Net hata noksan kalemi Nisan'da 3.75 milyar dolar fazla verirken, resmi rezervler 2.8 milyar dolar azaldı.

TCMB verilerine göre doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler, bir önceki yılın aynı ayına göre 140 milyon dolar azalarak 578 milyon dolar olarak gerçekleşti. Portföy yatırımları 4.52 milyar dolar net çıkış kaydetti. Nisan'da yurtdışı yerleşiklerin hisse senedi piyasasında 78 milyon doları ve devlet iç borçlanma senetleri piyasasında 662 milyon dolar net satış yaptığı görüldü.

Yurt dışındaki tahvil ihraçlarıyla ilgili olarak, bankalar 568 milyon dolar net borçlanma gerçekleştirirken, genel hükümet ve diğer sektörler sırasıyla 1.4 milyar dolar ve 511 milyon dolar net geri ödeme gerçekleştirdi.

Diğer yatırımlarda 1.28 milyar dolar net çıkış olurken, yurtiçi bankaların yurtdışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları ve yurtdışı bankaların yurtiçindeki mevduatları sırasıyla 3.06 milyar dolar ve 1.49 milyar dolar net artış kaydetti.

Cari denge Nisan'da beklentilerin altında $1.33 mlyar açık verdi daralmanın sürmesi bekleniyor
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AMB büyüme ve enflasyon tahminlerini düşürdü
AMB büyüme ve enflasyon tahminlerini düşürdü
ABD'de yıllık çekirdek tüketici enflasyonu 1 yılın zirvesine çıktı
ABD'de yıllık çekirdek tüketici enflasyonu 1 yılın zirvesine çıktı