SON DAKİKA :

Altın, Güçlü Ekonomi Verileri Sonrasında Getirilerini Kaybetti

 Cuma günkü ekonomi verileri ekonomiye dair güçlü okumalar sunarak, Fed’in para politikasını yumuşatacağı umutlarına darbe vurduktan sonra, altın daha önce elde ettiği getirileri azalttı

Altın, Güçlü Ekonomi Verileri Sonrasında Getirilerini Kaybetti
Altın, Güçlü Ekonomi Verileri Sonrasında Getirilerini Kaybetti Borsa Piyasası
Bu içerik 35 kez okundu.

 Cuma günkü ekonomi verileri ekonomiye dair güçlü okumalar sunarak, Fed’in para politikasını yumuşatacağı umutlarına darbe vurduktan sonra, altın daha önce elde ettiği getirileri azalttı.

Ağustos vadeli altın, gün içinde ulaştığı bir yıldan fazla bir süre içindeki yüksek seviye 1.361,95 dolara kıyasla, 10,90 dolar artarak 1.354,60 dolara yükseldi.

ABD’de perakende satışlar Mayıs ayında yükseldi ve bir önceki ayın satışları da yüksek revize edilerek, ekonomik bir gerileme üzerine endişeleri aydınlatabilecek şekilde tüketici harcaması için daha iyimser bir okuma sundu.

Çin verilerinin üretim büyümesinin 17 yılın en yavaş oranında gerçekleştiğini göstermesinin aksine, Mayıs ayı endüstriyel üretimi de analistlerin tahmininden iki kat artış gösterdi.

Fed’in gelecek haftaki politika kararında faiz oranlarına dokunması beklenmezken, ABD-Çin arasındaki ticari gerilimlerin negatif etkisi ve zayıf iş imkânlarına dair işaretler ile Amerikan ekonomisindeki zayıf enflasyon daha güvercin bir duruşu destekledikçe, piyasalar 2019 süresince faiz indirimleri iddialarını istikrarlı bir şekilde artırdı.

Fed fon vadeli işlemleri şu an Temmuz ayındaki çeyrek puanlık (25bp) bir indirim için %88 ihtimal ile fiyatlanırken, yılın sonuna kadar toplamda 3 indirim ihtimali %59’a yükseldi.

Bloomberg’in Cuma günü yayınladığı bir ekonomist anketi, çok daha temkinli bir tutum gösteriyor. 7-12 Haziran arasında ankete katılanların ortak düşüncesi, bu yıl için yalnızca 1 indirim olacağı yönünde.

Verim sağlamayan külçeyi tutmanın fırsat maliyetini düşüren düşük faiz oranlarından fayda sağlayan altın, yatırımcıların güvercin bir değişim olarak yorumladığı, Fed Başkanı Powell’ın, politikacıların “genişlemeyi sürdürmek için uygun şekilde davranacağını” söylemesinden bu yana istikrarlı bir şekilde yükseldi. Maden, Euro bölgesindeki artan güvenli varlık miktarının şimdi negatif verim sunduğu gerçeğinden destek alıyor. 10 yıllık Alman gösterge tahvil verimi Cuma günü erken ticarette tüm zamanların rekor düşük seviyesi -%0,27’yi gördü.

4 Haziran’daki değerlendirmelerden bu yana altın, yalnızca bir kez kayıp yaşadı ve %2,2 artış gösterdi.

Diğer metal ticaretinde gümüş vadeli işlemleri %0,6 artarak 14,977 dolara yükseldi.

Paladyum vadeli işlemleri %0,7 artışla 1.448,30 dolar olurken, platin %0,2 düşerek 807,75 dolardan işlem gördü.

 

Altın Güçlü Ekonomi Verileri Sonrasında Getirilerini Kaybetti
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500