SON DAKİKA :

Dolar/TL ABD enflasyon verisi öncesi düşüşte

 Dün Fed Başkanı Powell’ın faiz indirimini kuvvetlendiren açıklamaları ve Haziran FOMC tutanaklarında da komitedeki birçok üyenin faiz indiriminden yana olması ile ABD Dolar Endeksi tarım dışı istihdam sonrası yükselişini durdurdu ve 9683 seviyesine geriledi

Dolar/TL ABD enflasyon verisi öncesi düşüşte
Dolar/TL ABD enflasyon verisi öncesi düşüşte Borsa Piyasası
Bu içerik 35 kez okundu.

 Dün Fed Başkanı Powell’ın faiz indirimini kuvvetlendiren açıklamaları ve Haziran FOMC tutanaklarında da komitedeki birçok üyenin faiz indiriminden yana olması ile ABD Dolar Endeksi tarım dışı istihdam sonrası yükselişini durdurdu ve 9683 seviyesine geriledi.

Powell’ın güçlü istihdamın mevcut görünümü değiştirmediğini, ABD ekonomisinde işletme yatırımlarının zayıfladığını ve enflasyonun da zayıf seyrini koruduğunu ifade etti.
Güçlenen faiz indirimi beklentileri ile dolar gerilerken USD/TRY kuru da dün gün içi kazançlarını sildi ve %1 düşüşle 5,76’ye geriledi.

Dolardaki düşüşün bugün de devam etmesinden destek alan kur 5,66’nın altına gerileyerek hafta başındaki kazançlarının çoğunu geri verdi.

Gelişen ülke varlıklarının yükseliş yaşadığı bugün gözler ABD TÜFE verisine çevrildi, Fed’in Temmuz sonrası süreci için önemle takip edilecek enflasyonun Haziran’da beklenti altında kalması 25 bp üzerinde indirim olasılığını destekleyebilir ve bu senaryoda dolar tarafındaki düşüş hızlanabilir. Olumlu veri ise 3*25 bp beklentisinde önemli bir değişiklik yaratmayabilir.

Geçen hafta 5,58 seviyesine kadar gerileyen kur, hafta sonu TCMB Başkanının görevden alınması sonrasında 5,80 üzerine atak gösterse de düşüş kısa süreli kaldı. Haftanın devamında küresel piyasaların faiz indirimini fiyatlamasından destek alan kurdaki düşüş bugün de devam ediyor. Kurda 5,64 seviyesi en yakın destek olarak izleniyor.

Dolar/TL ABD enflasyon verisi öncesi düşüşte
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
IMF, küresel büyüme tahminlerini düşürdü
IMF, küresel büyüme tahminlerini düşürdü
Merkez Bankası, kredi kartlarında komisyon oranını sınırladı
Merkez Bankası, kredi kartlarında komisyon oranını sınırladı