SON DAKİKA :

Sanayi üretimi Mayıs'ta geçen aya göre %1,3 artış gösterdi

 TUİK'in bugün açıkladığı rakamlara göre, sanayi üretimi Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre aya göre %1,3 azalarak yılın en az düşüşünü yaşadı

Sanayi üretimi Mayıs'ta geçen aya göre %1,3 artış gösterdi
Sanayi üretimi Mayıs'ta geçen aya göre %1,3 artış gösterdi Borsa Piyasası
Bu içerik 30 kez okundu.

 TUİK'in bugün açıkladığı rakamlara göre, sanayi üretimi Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre aya göre %1,3 azalarak yılın en az düşüşünü yaşadı.

Sanayi üretimi, Mayıs'ta geçen aya göre %1,3 artarken geçen yılın aynı ayına göre de %1,3 azaldı.

Sanayinin alt sektörleri (2015=100 referans yıllı) incelendiğinde, 2019 yılı Mayıs ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre %2,5 ve imalat sanayi sektörü endeksi %1,8 azalırken elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %4,1 arttı.

Sanayinin alt sektörleri (2015=100 referans yıllı) incelendiğinde, 2019 yılı Mayıs ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre %5,2, imalat sanayi sektörü endeksi %1 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %2,9 arttı.

2018'de son yılların en sert düşüşünü %10 daralma ile Aralık ayında yaşayan sanayi üretimi, 2019'un ilk 5 ayında Aralık ayına göre toparlama gösterse de eksi seviyelerde olması sektördeki daralmanın devam ettiğini gösteriyor.

Sanayi üretimi Mayıs'ta geçen aya göre %1 3 artış gösterdi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
IMF, küresel büyüme tahminlerini düşürdü
IMF, küresel büyüme tahminlerini düşürdü
Merkez Bankası, kredi kartlarında komisyon oranını sınırladı
Merkez Bankası, kredi kartlarında komisyon oranını sınırladı