SON DAKİKA :

Petrol, Barry Fırtınasının Yarattığı Endişe ile Haftalık Artış Yolunda

 Tropik Fırtına Barry’nin arzı vuracağına ilişkin endişeler, küresel arzdaki fazlalık endişelerinden ağır bastıkça, petrol fiyatları haftalık keskin bir artış yolunda ilerledi

Petrol, Barry Fırtınasının Yarattığı Endişe ile Haftalık Artış Yolunda
Petrol, Barry Fırtınasının Yarattığı Endişe ile Haftalık Artış Yolunda Borsa Piyasası
Bu içerik 40 kez okundu.

 Tropik Fırtına Barry’nin arzı vuracağına ilişkin endişeler, küresel arzdaki fazlalık endişelerinden ağır bastıkça, petrol fiyatları haftalık keskin bir artış yolunda ilerledi.

 

WTI ham petrol 7 sent artışla 60,27 dolar olurken, Brent ham petrol 22 sent yükselerek 66,74 dolara ulaştı.

WTI petrol ve Brent bu hafta %4,8 ve %3,9 artış kaydetti. Tropik Fırtına Barry üretimin günlük 1 milyon üzerinde – bölgenin olağan üretiminin yarısından fazlasının – azaltıldığı Meksika Körfezi’ndeki üretimi tehdit ediyor.

Cumartesi günü Louisiana kıyılarını vurabilecek fırtınanın, saatte en az 74 mil rüzgarlı birinci kategori kasırga olması bekleniyor.

Bu haftanın boğa etkisi yaratan diğer gelişmelerine bakacak olursak; İran’ın Basra Körfezi’nde İngiliz bir tankere el koyma girişimi ve ABD ham petrol stoklarının neredeyse üç ayın düşük seviyesine gerilemesi ile petrol fiyatları destek gördü.

Yukarıdaki kısa vadeli etkenler zayıflayan talep ve OPEC öncülüğündeki üretim kesintileri girişimlerine rağmen küresel bir arz fazlası tahmininin uzun vadeli negatif endişelerinden ağır bastı.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Cuma günü, artan ABD petrol üretiminin önümüzdeki 9 ay arz fazlasına neden olarak yavaş ilerleyen küresel talebi geçeceğini söyledi.

IEA aylık raporunda, OPEC ham petrolüne olan talebin 2020 başlarında yalnızca günlük 28 milyon varile düşebileceğini tahmin ederken, 2020’de OPEC dışı artışın 2,1 milyon varil olacağını öngördü – 2 milyon varilin tamamının ABD’den gelmesi bekleniyor.

IEA raporundan önce benzer bir görünüm Perşembe günü OPEC’ten geldi. Kartel, 2020 için OPEC dışı arz büyümesi öngörüsünü 2,05 milyon varilden 2,44 milyon varile yükseltti.

Bu, devam eden üretim kesintisi anlaşması konusunda disiplin göstermesi için OPEC ve ortakları üzerindeki baskıyı artırıyor. Ancak Cuma günü Irak’ın yayınladığı rakamlar, Haziran ayında, mutabık olunan üretim tavanının üzerinde 4,6 milyon varil üretmeye devam ettiğini gösterdi.

Diğer enerji ticaretinde, benzin vadeli işlemleri %0,3 kayıpla 1,9845 dolardan işlem görürken, ısıtma yakıtı %0,1 düşüşle 1,9760 dolara geriledi.

Doğalgaz vadeli işlemleri %0,5 kazanç elde ederek 2,429 dolardan alıcılandı.

 

Petrol Barry Fırtınasının Yarattığı Endişe ile Haftalık Artış Yolunda
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
IMF, küresel büyüme tahminlerini düşürdü
IMF, küresel büyüme tahminlerini düşürdü
Merkez Bankası, kredi kartlarında komisyon oranını sınırladı
Merkez Bankası, kredi kartlarında komisyon oranını sınırladı