SON DAKİKA :

Fitch, Türkiye'nin kredi notunu indirdi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye'nin kredi notunu indirdi

Fitch, Türkiye'nin kredi notunu indirdi
Fitch, Türkiye'nin kredi notunu indirdi Borsa Piyasası
Bu içerik 38 kez okundu.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye'nin kredi notunu indirdi.

Fitch Ratings'ten yapılan açıklamada, Türkiye'nin uzun dönem yabancı para cinsinden kredi notunu Mayıs en "BB-" seviyesine düşürüldüğü, not görünümünün "negatif" olduğu bildirildi. 
Açıklamada kredi notunun indirilmesinin nedenleri arasında, Merkez Bankası ile ilgili son gelişmeler, ekonomideki dengelenme için beklenen büyümenin gecikmesi, enflasyonun düşürülmesinde gecikme ve Türkiye'nin Rusya'dan aldığı S-400 hava savunma sistemlerinin teslimatının ABD yaptırımları riski taşıması gösterildi.

Kurumdan yapılan açıklamada, TCMB Başkanı Murat Çetinkaya'nın görevden alınmasının yetkililerin sürekli trendin altında devam eden büyüme ve enflasyondaki düşüş dönemiyle ilgili toleranslarına yönelik şüphelerin artmasına yol açtığına ve kurumsal bağımsızlık ile ekonomik politika tutarlılığı ve güvenilirliğinde bozulmaya yol açtığı belirtiliyor. 

Haziran ayında uzun bir seçim sürecinin tamamlanması ve teşviklerin birinci çeyrekte büyümeyi desteklemesinin ardından ekonomik dengelenme için destekleyici bir ortam oluştu. Ancak Çetinkaya'nın 6 Temmuz'da görevden alınması Türkiye'nin büyük dış finansman ihtiyacını karşılamak için gereken yabancı sermaye girişini tehlikeye soktuğu gibi ekonomik sonuçları da kötüleştirirken yapısal reformlar ve kamu finasmanının yönetimi konusundaki belirsizlikleri artırdı.

Fitch'in yerel para birimi (TL) notunu iki kademe düşürmesi dış ve kamu maliyesi arasındaki fark eğilimini yansıtırken zayıf makroekonomik ortam kamu maliyesindeki eğilimi olumsuz etkiledi. 

Kalıcı çift haneli enflasyon ve kamu borçlarında Döviz cinsinden artış (2017 sonunda yüzde 39'dan 2019 Mayıs ayı sonunda yüzde 50.8'e) yerel para cinsinden notun yabancı para cinsinden daha yüksek olmasıyla tutarlı değil.

 

 

Fitch Türkiye'nin kredi notunu indirdi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
IMF, küresel büyüme tahminlerini düşürdü
IMF, küresel büyüme tahminlerini düşürdü
Merkez Bankası, kredi kartlarında komisyon oranını sınırladı
Merkez Bankası, kredi kartlarında komisyon oranını sınırladı