SON DAKİKA :

Torba Yasa ile ihtiyat akçesi Hazine'ye devredilecek

 Ekonomi alanında önemli düzenlemeleri de içeren Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi, dün TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi

Torba Yasa ile ihtiyat akçesi Hazine'ye devredilecek
Torba Yasa ile ihtiyat akçesi Hazine'ye devredilecek Borsa Piyasası
Bu içerik 52 kez okundu.

 Ekonomi alanında önemli düzenlemeleri de içeren Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi, dün TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

‘Torba yasa’ olarak ifade edilen kanun kapsamında, Merkez Bankası, varlık barışı ve kredilerin yeniden yapılandırılmasına ilişkin düzenlemeler de yer alıyor.

Varlık barışının süresi 31 Aralık’a kadar uzatıldı, buna göre yurt dışında bulunan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarını, 31 Aralık 2019’a kadar Türkiye’deki banka veya aracı kuruma bildiren gerçek ve tüzel kişiler, bunları serbestçe tasarruf edebilecek.

Vergi dairelerine beyan edilen varlıkların değeri üzerinden %1 vergi alınacak. Vergi, gider yazılamayacak, başka bir vergiden mahsup edilemeyecek. Türkiye’ye getirilen veya kanuni defterlere kaydedilen varlıkların elden çıkarılmasından doğan zararlar, gelir veya kurumlar vergisi uygulaması bakımından gider veya indirim olarak kabul edilmeyecek. Bildirilen veya beyan edilen varlıklar nedeniyle vergi incelemesi ve vergi tarhiyatı yapılmayacak.

Para politikası aracı olan zorunlu karşılıkların etkinliğini artırmak üzere, bankaların ve Merkez Bankasınca uygun görülecek diğer mali kuruluşların bilanço içi veya dışı uygun görülen kalemlerinde meydana gelen değişikliklerin, sıkça farklılaşan piyasa koşullarına göre zorunlu karşılığa tabi tutulması mümkün hale getiriliyor.

Buna göre Merkez Bankası, zorunlu karşılıkları belirlerken bilanço içi ve dışı unsurları da dikkate alacak.

Torba Yasa ile Merkez Bankası’nın yıllık safi kârının %20’sinin ihtiyat akçesine ayrılacağına yönelik hüküm kaldırılıyor. Hisse senetlerinin nominal değerleri üzerinden %6 oranında ilk kar hissesi hissedarlara dağıtılmaya devam edilecek. Bunun ödenmesinden sonra kalan miktarın %10’u, ‘fevkalade ihtiyat akçesi’ yerine, ihtiyat akçesine aktarılacak. Son yıl kârından ayrılan ihtiyat akçesi hariç, birikmiş ihtiyat akçeleri her yıl kara katılarak dağıtılabilecek.

Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihe kadar ayrılmış bulunan ihtiyat akçelerinin tamamı, birikmiş fevkalade ihtiyat akçelerinin ise son yılın karından ayrılan kısmı hariç tamamı Genel Kurul kararı aranmaksızın Hazine’ye verilecek.

Teklifte yurt dışı harçlarının 15 liradan 50 liraya çıkarılması da öngörülüyor.

Torba Yasa ile ihtiyat akçesi Hazine'ye devredilecek
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
IMF, küresel büyüme tahminlerini düşürdü
IMF, küresel büyüme tahminlerini düşürdü
Merkez Bankası, kredi kartlarında komisyon oranını sınırladı
Merkez Bankası, kredi kartlarında komisyon oranını sınırladı