SON DAKİKA :

Trump ve Xi ticaret görüşmeleri için yol bulmakta güçlük çekiyor

ABD başkanı Donald Trump ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping'in kilit önemdeki ilk taleplerinde çok yavaş ilerleme olması, ABD ve Çin'in çok derinlere giden farklılıklarını giderebilmek için  müzakere masasına dönüp dönmeyecekleri konusundaki şüpheleri artırıyor

Trump ve Xi ticaret görüşmeleri için yol bulmakta güçlük çekiyor
Trump ve Xi ticaret görüşmeleri için yol bulmakta güçlük çekiyor Borsa Piyasası
Bu içerik 16 kez okundu.

ABD başkanı Donald Trump ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping'in kilit önemdeki ilk taleplerinde çok yavaş ilerleme olması, ABD ve Çin'in çok derinlere giden farklılıklarını giderebilmek için  müzakere masasına dönüp dönmeyecekleri konusundaki şüpheleri artırıyor.

Trump bu hafta, Çin'in Xi'nin taahhütte bulunduğunu iddia ettiği büyük miktarda ABD tarım ürünlerini satın almadığı yolundaki şikayetini tekrarladı. Öte yandan, Çin'in temel talebi olan ABD'nin telekomünikasyon devi Huawei Technologies Co.'ya yönelik davranışında da bir ilerleme olmadı.

Anlaşmazlığın devam etmesi ile birlikte, konu hakkında bilgiye sahip kaynaklara göre, gelecek yılki seçimler için çabalarını yoğunlaştıran Trump'ın Çin ile kapsamlı bir ticaret anlaşmasına varması artan bir şekilde uzak bir ihtimal gibi görünüyor.

İki liderin geçen ay Osaka'da gerçekleştirdiği toplantıda neler üzerinde anlaşmaya vardıkları konusundaki farklı yorumlara ek olarak, iki ülke Mayıs ayında çöken taslak anlaşmaya dayanarak görüşmeleri yeniden başlatmak ya da tekrar baştan başlamak konusunda karar vermek durumunda.

İki tarafın da Haziran sonunda gerçekleştirilen  G-20 zirvesinde ne konuda anlaşmaya vardıklarına ilişkin yaptıkları açıklamalarda açık farklılıklar görülüyor. Trump Xi ile toplantısının ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Çin ile büyük miktarda ABD tarım ürünü alması konusunda mutabık kalındığını söyledi. Ancak Çin heyetinden bir üye, konu hakkında bilgiye sahip bir kaynağa göre, Pekin'in Trump'ın kamuoyuna yaptığı açıklama her ne olursa olsun tarım konusunda taviz vermeyeceğini kaydetti.

Aynı kaynağa göre, Pekin, daha fazla tarım ürünü satın almadan önce, Trump yönetiminin ABD'li tedarikçilere Huawei'ye teslimatın yeniden başlaması için lisans vermesini istiyor.

 

 

Trump ve Xi ticaret görüşmeleri için yol bulmakta güçlük çekiyor
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ekonomi ve siyaset gündemi- 17 Ağustos 2019
Ekonomi ve siyaset gündemi- 17 Ağustos 2019
ABD'de petrol sondaj kulesi sayısı arttı
ABD'de petrol sondaj kulesi sayısı arttı