SON DAKİKA :

Fatih ve Yavuz sondaj gemileri doğu Akdeniz'de faaliyetlerine devam ediyor-

 

YAVUZ SONDAJ GEMİSİ, Doğu Akdeniz 7 Ağustos (Reuters) - T ürkiye ile Güney Kıbrıs Rum yönetimi arasında bölgedeki doğal kaynaklar nedeniyle yaşanan anlaşmazlık gerilimi artırırken, Enerji Bakanı Fatih Dönmez, Fatih ve Yavuz sondaj gemilerinin doğu Akdeniz'de faaliyetlerine devam ettiğini ve yeni bir araştırma gemisinin bu ay aralarına katılacağını belirtti

Fatih ve Yavuz sondaj gemileri doğu Akdeniz'de faaliyetlerine devam ediyor-
Fatih ve Yavuz sondaj gemileri doğu Akdeniz'de faaliyetlerine devam ediyor- Borsa Piyasası
Bu içerik 54 kez okundu.

 

YAVUZ SONDAJ GEMİSİ, Doğu Akdeniz 7 Ağustos (Reuters) - T ürkiye ile Güney Kıbrıs Rum yönetimi arasında bölgedeki doğal kaynaklar nedeniyle yaşanan anlaşmazlık gerilimi artırırken, Enerji Bakanı Fatih Dönmez, Fatih ve Yavuz sondaj gemilerinin doğu Akdeniz'de faaliyetlerine devam ettiğini ve yeni bir araştırma gemisinin bu ay aralarına katılacağını belirtti.

Türkiye ve Avrupa Birliği üyesi olan Kıbrıs Doğu Akdeniz'de fosil yakıtların mülkiyeti konusunda yıllardır anlaşmazlık yaşıyorlar. Ankara, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin doğu Akdeniz'deki kaynaklardan pay alma hakkına sahip olduğunu söylüyor.

Türkiye, uluslararası alanda kabul görmüş Güney Kıbrıs Rum yönetiminin, deniz ekonomik bölgeleri konusunda diğer Akdeniz ülkeleriyle vardığı anlaşmaları reddediyor.

Türkiye, Kıbrıs adasının sularında faaliyet göstermek üzere iki sondaj gemisi olan Fatih ve Yavuz sondaj gemilerinin yanı sıra bir araştırma gemisi gönderdi. Türkiye'nin bu adımının ardından Yunanistan Türkiye'yi bölgede güvenliğe zarar vermekle suçladı.

Dönmez dün Doğu Akdeniz'deki Yavuz sondaj gemisinde yaptığı açıklamada Ağustos ayından itibaren bölgede ikinci bir araştırma gemisinin çalışmaya başlayacağını söyledi.

Dönmez "Fatih, Türkiye'ye lisanslı alanlarda Finike-1 kuyusunda ​​sondaj yapmaya devam ediyor. Yavuz, Karpaz-1 kuyusunda ​​faaliyetlerine devam ediyor" dedi.

Dönmez ayrıca "Oruç Reis Sismik araştırma gemisi bu çalışmaya Ağustos ayının sonunda katılacak" diye konuştu.

AB ve ABD de dahil olmak üzere Batılı müttefikleri Türkiye'nin bölgedeki faaliyetlerine tepki gösteriyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Enerji Kaynaklarından Sorumlu Müsteşarı Francis Fannon'a Türkiye'nin bölgedeki adımları sorulduğunda, "Barışçıl, istikrarlı bir bölgeyi destekliyoruz ve herhangi bir oyuncunun kışkırtıcı eylemlerini önlemek istiyoruz" dedi.

AB üyesi ülkelerin dışişleri bakanlarının katılımıyla geçen ay gerçekleştirilen Dış İlişkiler Konseyi Toplantısı kapsamında yayınlanan sonuç bildirgesinde, AB'nin Türkiye'ye sağladığı katılım öncesi fonlarda 2020 için kesinti yapılmasına, Avrupa Yatırım Bankası'nın Türkiye'deki kredi faaliyetlerinin gözden geçirilmesine karar verildiği kaydedilmişti.

Bildirgede Türkiye ile AB arasında devam eden hava taşımacılığı anlaşması müzakerelerinin askıya alınmasına ve Ortaklık Konseyi ile üst düzey diyalog toplantılarına bir süreliğine ara verilmesine karar verildiği belirtilmişti. Tayyip Erdoğan dün 11. Büyükelçiler Konferansı'nda yaptığı açıklamada, "Kıbrıs ve Doğu Akdeniz'de istikrar, ancak Türkiye'nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin hak ve çıkarlarının gözetilmesi ile mümkündür. Bu bölgede sondaj adı altında yürütülen gaz ve sabotaj girişimlerine kayıtsız kalamayız. Hem ülkemizin hem de Kıbrıslı Türklerin meşru haklarını sonuna kadar koruyacağız" dedi.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti lideri Mustafa Akıncı, iki yıldır askıda olan barış görüşmelerindeki çıkmazı aşmanın bir yolunu görüşmek için gayrı resmi bir toplantı yapacak.

Akıncı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin, sorunun çözülmesi için defalarca yaptığı önerilere rağmen Güney Kıbrıs Rum yönetiminin Doğu Akdeniz'de doğal gaz araştırmak için tek taraflı girişimlerde bulunduğunu söyledi.

Akıncı Reuters TV ile yaptığı söyleşide, "Bu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye'ye şu anda yaptığımızın dışında bir seçenek bırakmıyor" dedi. (Haberi bildiren Murad Sezer ve Mert Özkan Haberi çeviren Canan Sevgili Redaksiyon Birsen Altaylı)

Fatih ve Yavuz sondaj gemileri doğu Akdeniz'de faaliyetlerine devam ediyor-
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500