SON DAKİKA :

Basında bugün - 7 Ağustos Çarşamba

 

ANKARA, 7 Ağustos (Reuters) -

(Dünya, Cumhuriyet ve Sözcü gazeteleri eklendi)

MİLLİYET

-- 11

Basında bugün - 7 Ağustos Çarşamba
Basında bugün - 7 Ağustos Çarşamba Borsa Piyasası
Bu içerik 40 kez okundu.

 

ANKARA, 7 Ağustos (Reuters) -

(Dünya, Cumhuriyet ve Sözcü gazeteleri eklendi)

MİLLİYET

-- 11. Büyükelçiler Konferansı'nda konuşan Erdoğan, "Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı ile başlattığımız süreci inşallah çok yakında farklı bir aşamaya geçireceğiz" dedi.

-- Düşük faizli konut kredisine rekor başvuru. İlk iki günde üç kamu bankasına 13,000'den fazla müşteri 2.1 milyar TL'lik konut kredisi için başvuruda bulundu.

-- S&P, "FED'in güvercin duruşu (faizin düşmesi) gelişen piyasalarda sermaye akışını destekler, finansmanı kolaylaştırır" yorumunu yaptı.

-- ABD, Çin'e 1994 yılından bu yana ilk kez "kur manipülatörü" suçlaması yöneltirken, Çin Merkez Bankası ABD'nin kararına şiddetle karşı çıktı.

-- Tarım Bakanlığı, Azerbaycan Tarım Bakanlığı ile Gürcistan Çevre Koruma ve Tarım Bakanlığı arasında "Fındık Alanında Stratejik İşbirliği Deklarasyonu" duyuruldu.

-- Ulaştırma Bakanlığı, İstanbul Havalimanı'nın güvenlik zafiyetleri nedeniyle Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü tarafından incelemeye alındığı iddialarının asılsız olduğunu bildirdi.

HÜRRİYET

-- Kimse kimseyi aldatmasın. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "NATO müttefikimiz ve stratejik ortağımız ABD'den gerçek bir müttefike yaraşır adımlar bekliyoruz" dedi.

-- 11. Kalkınma Planı'na göre, devletin ihtiyaç sahiplerine yaptığı sosyal yardımlar yeniden düzenlenecek. Etkin olmayan yardım kaldırılacak. İş beğenmeyenin yardımı kesilecek.

-- Merkez Bankası Aylık Fiyat Gelişmeleri Raporu'nda, yakın dönemde yapılan fiyat ayarlamalarının Ağustos ayı enflasyonuna kayda değer bir etkisi olacağı bildirildi.

-- Turkcell (IS:TCELL), 5G pilot şebekesinde hız testi gerçekleştirdi. Ticari 5G cep telefonu kullanılarak gerçekleştirilen hız testinde, saniyede 2 Gbps üzeri hızlara ulaşıldı.

-- 2019 YKS Yerleştirme Sonuçları Raporu'na göre kontenjanların yaklaşık %92'si dolarken, 71,233 kontenjana yerleşen olmadı.

-- İtalya'da koalisyon hükümetinin yeni yasasına göre düzensiz göçmenleri denizden kurtaran STK'lara yaptırım geliyor. Kaptanlara da 1 milyon euroya kadar ceza öngörülecek.

SABAH

-- Başkan Erdoğan'dan Suriye'nin kuzeyine operasyon sinyali: Sınırımızda kanser hücresi gibi büyüyen yapı yok edilmeli.

-- Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik: Bir partinin siyasi etikle ilgili laf etmesi için toksinlerini atması lazım. CHP için bunun başlangıcı İş Bankası hissesini Hazine'ye devretmek.

-- GYODER Başkanı Yetgin, (İnşaat sektöründe) "Asıl hareketi sezonun açıldığı Eylül'de bekliyoruz. Bizim sektör olarak istediğimiz faiz oranları bu seviyelerdeydi" dedi.

-- ABD- Çin arasındaki ticaret savaşı kura sıçradı. ABD, Çin'i döviz manipülatörü ilan etti. Çin karara sert tepki göstererek ABD'den tarım ürünü alımını durdurdu.

-- 81 ile 81 milyon metrekarelik millet bahçesi yapmak için çalışmalara başlandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ülke genelinde 93 tane millet bahçesi yapmayı planlıyor.

-- ABD ve Avrupa basını, Türkiye'nin Suriye'de konuşlanan terör örgütü YPG unsurlarına karşı olası operasyonuna kilitlendi. Haberlerde Kurban Bayramı sonrasına işaret ediliyor.

DÜNYA

-- Kur savaşından kazançlı çıkan ülke olmayacak! Uzmanlara göre "Çin'in manipülatör ilan edilmesiyle" kızışan kur savaşları hiçbir ülkeye yarar getirmeyecek.

-- Dünya borsalarının piyasa değeri geçen yıl sonundan bu yana 8 trilyon dolara yakın artış kaydederek 82.3 trilyon dolara ulaştı.

-- Tüm endüstri bölgesi türlerinde, bölge yönetimlerinin AŞ statüsünde olma zorunluluğu getirilmesi ile söz konusu bölgeler daha aktif ve hızlı bir şekilde yönetilecek.

-- Bu yılın ilk yarısında yaşanan doğal afetlerin dünya ekonomisinde yarattığı tahribatın faturası 73 milyar dolara ulaştı.

-- Kocaeli, TÜPRAŞ'ın İstanbul'a taşınmasından rahatsız! Kocaeli'nin her yıl milyarlarca liralık vergi gelirinden olacağı belirtiliyor.

-- Tarım Bakanı Pakdemirli, dün itibarıyla yağlı tohumlu bitkiler fark ödemelerinin kalan %30'luk kısmıyla hububat, baklagil ve dane mısır desteği olarak, toplam 227,000 çiftçiye 1.2 milyar lira ödeme yapılacağını bildirdi.

-- Anlaşmasız Brexit hazırlık çalışmalarının parçası olarak İngiliz İçişleri Bakanlığı'nın Türk vatandaşlarına özel İngiltere-Ankara Anlaşması sona erebilir.

CUMHURİYET

-- Fırat düellosu. Güvenli bölge pazarlığı kızıştı. ABD: Harekatı engelleriz. Ankara: Farklı aşamaya geçeceğiz.

-- Kaz Dağları'nda yapılan ağaç kıyımıyla ilgili çarpıcı veriler: 150,000 ağacın kesimi hileyle gizlendi, gelişim çağındaki ağaçlar dikkate alınmadı, ÇED raporu altı yıl öncesinin verileriyle hazırlandı.

-- İşsizlikle "batık" artacak. Ekonomideki daralma ve fonlama maliyetlerindeki artış nedeniyle bankacılıkta takipteki alacaklar artıyor.

-- Merkez Bankası'na göre reel efektif döviz kuru endeksi, TÜFE bazından Temmuz'da bir önceki aya kıyasla 2.54 puan artarak 74.74'e çıktı.

-- Elektrik üretiminde doğalgazın payı azalırken, Enka santralinde de (EÜAŞ'la olan elektrik satış sözleşmesinin sonlanması nedeniyle) üretim durdu.

-- İran Cumhurbaşkanı Ruhani: ABD gerçekten müzakere istiyorsa her şeyden önce tüm yaptırımları kaldırmalıdır.

SÖZCÜ

-- Türkiye'de "iyi ki yüksek yargı var" dedirten karar. Yargıtay: Darbe girişimine "tiyatro" demek suç değil.

-- Zam kurnazlığı maaşı buhar etti. Zamlar ertelenmeseydi memurun maaşı %7.44, emeklinin maaşı ise %6.44 oranında artacaktı.

-- Patlayıcı olmayan gübreleri de içine alan barkodlu takip sisteminde yüz milyonlarca liralık rant oluştu, çiftçinin ise maliyet yükü arttı.

-- Artan fonlama ve risk maliyetleri bankacılık sektörünün kârlılığını düşürdü. Sektörün net kârı ilk altı ayda %17.3 azalışla 19.7 milyar TL'ye indi.

-- Kur savaşları dünyanı korkuttu. Yuanın zayıf, doların güçlü olması Çinli şirketlere önemli bir pazar avantajı sağlıyor.

-- Rusya'nın İstanbul Başkonsolosu, Türk vatandaşlarına vizesiz seyahat uygulamasının hizmet ve hususi pasaport sahipleri için dünden itibaren başladığını duyurdu.

Basında bugün - 7 Ağustos Çarşamba
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500