SON DAKİKA :

Petrol, arz kesintisi haberleri ile bugün yükselişte

ABD Başkanı Trump, geçen hafta Çin’e 1 Eylül itibariyle 300 milyar dolarlık ürüne ek %10 yaptırım uygulayacaklarını açıkladı

Petrol, arz kesintisi haberleri ile bugün yükselişte
Petrol, arz kesintisi haberleri ile bugün yükselişte Borsa Piyasası
Bu içerik 6 kez okundu.

ABD Başkanı Trump, geçen hafta Çin’e 1 Eylül itibariyle 300 milyar dolarlık ürüne ek %10 yaptırım uygulayacaklarını açıkladı. Trump’ın bu açıklamasının ardından piyasalarda küresel büyüme endişelerinin artması ile sert satışlar yaşanırken yuan da dolar karşısında 11 yılın en düşük seviyesine geriledi.

Ticaret savaşlarının yeniden alevlenmesi ile yılın ilk yarısında yavaş giden dünya ekonomisinin daha sert darbe alacağı ve petrol talebinin de düşeceği kaygısı fiyatların bu hafta %5’e yakın değer kaybetmesine neden oldu.

Hali hazırda Euro Bölgesi ekonomisinde yavaşlama, Çin’de durgunluk ve diğer ekonomilerdeki sığlık petrol talebini zorlarken son gelişme ise fiyatların ayı piyasasına girmesine neden oldu.

Brent petrol son haftada 56$ ham petrol de 50,50$ seviyesine indi. En son 2018’in son çeyreğinde Çin verilerindeki düşüş ile sert kayıp veren fiyatlar, bu dönemde de benzer duruma maruz kalıyor.

Petrol üretici ülkeler içinse fiyatlardaki düşüş son derece riskli ve bugün gelen haberlere göre S. Arabistan fiyatlardaki düşüşü engellemek için daha fazla arz kesintisi düşünüyor, bu konuda üye ülkelerle görüşme yolunda olduğu haberleri fiyatların bugünkü düşüşünü engelledi, ancak yine de kayıp yüksek.

Ticaret savaşlarındaki tansiyonun artması durumunda arz kesintileri yeterli olmayabilir. Bu nedenle ABD-Çin arasındaki iyimser gelişmeler izlenecek.

Brent petrol bugün %2 kazançla 57,50$ seviyesine yükseldi, ancak 60$ altı ayı piyasası olduğu için şimdilik satış yönlü hareket korunuyor.

 

Petrol arz kesintisi haberleri ile bugün yükselişte
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ekonomi ve siyaset gündemi- 17 Ağustos 2019
Ekonomi ve siyaset gündemi- 17 Ağustos 2019
ABD'de petrol sondaj kulesi sayısı arttı
ABD'de petrol sondaj kulesi sayısı arttı