SON DAKİKA :

Pegasus'un Q2 net kârı yaklaşık 21 kat artışla 324.4 mln TL'ye yükseldi, hisse %10'a yakın primli

 

İSTANBUL, 9 Ağustos (Reuters) - Pegasus'un PGSUS

Pegasus'un Q2 net kârı yaklaşık 21 kat artışla 324.4 mln TL'ye yükseldi, hisse %10'a yakın primli
Pegasus'un Q2 net kârı yaklaşık 21 kat artışla 324.4 mln TL'ye yükseldi, hisse %10'a yakın primli Borsa Piyasası
Bu içerik 66 kez okundu.

 

İSTANBUL, 9 Ağustos (Reuters) - Pegasus'un PGSUS.IS ikinci çeyrek net kârı geçen yıl aynı döneme göre yaklaşık 21 kat artışla 324.4 milyon liraya yükselirken; şirketin misafir başına artan yan gelirleri ve birim gelirler güçlü kârlılığa katkı sağladı.

Pegasus'un bilet ücreti dışında yaptığı hizmetler ve başta gıda ve içecek olmak üzere diğer ürünlerden sağladığı gelirler yan gelirlerini oluşturuyor.

Şirketin geçen sene ikinci çeyrekte net kârı 15.7 milyon lira olmuştu.

Pegasus'un dün akşam KAP'a gönderdiği ikinci çeyrek sonuçlarına göre toplam hasılat da yüzde 55 artışla 2.63 milyar lira oldu.

Güçlü operasyonel sonuçların ardından işlem hacminde ilk beş arasında yer alan hisse saat 1138'de yüzde 9.6 primle 52.3 liradan işlem görüyor. BIST-100 endeksi ise yatay.

Pegasus'un yatırımcı sunumunda, şirketin artan operasyonel karlılığına işaret edilerek, "Yan gelirler ve yabancı para gelirler büyümeye katkı yapıyor...Yan gelirler ve artan birim gelirler güçlü bir kârlılık sağladı" denildi.

Yatırımcı sunumunda yer alan bilgiye göre, yan gelirler ikinci çeyrekte bir önceki yıl aynı döneme göre yüzde 26 artış göstererek 107 milyon euroya yükselirken; misafir başına yan gelirde rekor kırıldı.

Şirketin FAVÖK marjı ikinci çeyrekte 12.5 puan artışla %32.1 olurken, euro bazında FAVÖK ise %104 artışla 131 milyon euro olarak gerçekleşti. Gelirler ise euro bazında yüzde 25 artışla 407 milyon euroya yükseldi.

Sunumda yer alan bilgiye göre, ilk yarıyıl sonu itibarıyla yabancı para gelirlerin toplam gelirlerdeki payı 12 puan artışla %71'e yükseldi. Gelirlerin yüzde 40'ı euro, yüzde 31'i ise dolar cinsi.

Oyak Yatırım'ın notunda Nisan ayında İstanbul Havalimanı'nın açılışının da etkisiyle, Sabiha Gökçen Havalimanı'nı kullanan Pegasus'un uluslararası yolcu trafiğinde kaydettiği güçlü artışa dikkat çekilirken; İş Yatırım'dan yapılan değerlendirmede de, güçlü iyileşme gösteren faaliyet performansının net kârdaki kuvvetli artışta temel etken olduğu belirtildi.

Pegasus'un Q2 net kârı yaklaşık 21 kat artışla 324.4 mln TL'ye yükseldi hisse %10'a yakın primli
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
IMF, küresel büyüme tahminlerini düşürdü
IMF, küresel büyüme tahminlerini düşürdü
Merkez Bankası, kredi kartlarında komisyon oranını sınırladı
Merkez Bankası, kredi kartlarında komisyon oranını sınırladı