SON DAKİKA :

TCMB kadrosunda değişiklik yapıldı, üst düzey yetkililer görevden alındı

 Türk Lirası, 2018’in 2

TCMB kadrosunda değişiklik yapıldı, üst düzey yetkililer görevden alındı
TCMB kadrosunda değişiklik yapıldı, üst düzey yetkililer görevden alındı Borsa Piyasası
Bu içerik 41 kez okundu.

 Türk Lirası, 2018’in 2. çeyreğinde yükselişini hızlandırdı ve TCMB de hem kur hem de enflasyondaki yükselişi dizginlemek için Nisan ayı itibariyle faiz artışına gitti.

Alınan seçim kararı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TCMB’ye dair eleştirileri kurdaki yükselişi tetikledi, bunun nedeni ise merkezin bağımsızlığına dair endişelerdi. Öyle ki Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçim sonrasını işaret ederek yetkiyi alması durumunda faizleri indireceğini açıklamıştı, çünkü Cumhurbaşkanı Erdoğan, faizin enflasyona neden olduğu görüşünde.

Yılın devamında ABD ile yaşanan Rahip Brunson krizi kurun rekor kırmasına neden olmuştu ve TCMB de kurdaki yükselişi durdurmak için Eylülde sert faiz artışına gitti. Enflasyonun da kur atağı nedeniyle son 15 yılın zirvesine çıktı.

Bu süreçte merkezin faiz artışı hamleleri Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından her seferinde eleştirildi ve Erdoğan, yüksek faizin üretici ve şirketlere zarar verdiğini bu nedenle ekonomiyi de zorlayacağını ifade ederek taraftar olmadığını belirtti.

2018’in son çeyreğinde ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşlarının Çin ekonomisine hasar vermesi ve PMI başta olmak üzere göstergelerde zayıflama yaşanması, Euro Bölgesi’nde de durgunluğun artması yıl içinde yükseliş yaşayan petrolün talep zayıflığı ile sert düşüş yaşamasına neden oldu. Maliyet artırıcı olan petroldeki düşüş ve baz etkisi ile enflasyonda bir miktar gerileme görüldü.

2019’un ilk yarısında baktığımızda hem petroldeki düşük seviyeler hem küresel merkez bankalarının faiz indirimine gitmesi hem de mevsim koşulları ve baz etkisi ile enflasyon gerilerken kur da 6,0 seviyesi altında dengelendi.

ABD ile S400 konusunda da korkulan yaptırımların henüz gelmemesi ve daha makul bir yol bulunacağı beklentisi TL üzerindeki baskıyı da azalttı. Bu süreçte TL üzerindeki risklerin azalması ile fiyatlamalar da dengelendi. Ancak Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile merkezin ihtiyat akçelerinin Hazine’ye devredilmesi kararı TCMB ile hükümet arasında gerginliğe neden oldu.

Temmuz’da faiz indirimi sinyali veren TCMB, bu defa da fon konusunda anlaşamadı hükümetle ve 6 Temmuz’da Murat Çetinkaya başkanlık görevinden alınarak yardımcı Murat Uysal başkanlığa getirildi. Sonrasında hem Temmuz toplantısında 425 bp ile beklentilerin çok üzerinde faiz indirimine gidildi hem de akçeler Hazine’ye devredildi.

Son olarak ise TCMB kadrosunda değişikliğe gidildi. TCMB’de genel müdür pozisyonunda olan yetkililer Banka Meclisi tarafından görevden alınırken diğer müdür ve müdür yardımcısı pozisyonunda olan yetkililerin de statüsü düşürüldü. Çetinkaya tarafından göreve getirilen ve izlenecek para ve piyasa politikalarında aktif olan genel müdürleri görevlerinden uzaklaştırıldı.

 

TCMB kadrosunda değişiklik yapıldı üst düzey yetkililer görevden alındı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
IMF, küresel büyüme tahminlerini düşürdü
IMF, küresel büyüme tahminlerini düşürdü
Merkez Bankası, kredi kartlarında komisyon oranını sınırladı
Merkez Bankası, kredi kartlarında komisyon oranını sınırladı