SON DAKİKA :

Altın, Ticari Gerilimler Piyasayı Bölerken Dalgalı Ticarette Düşüş Yaşadı

Ticari gerilimler bir miktar yatıştıkça altın Perşembe günü volatil ticarette düşüş yaşadı ancak güvenli limana olan yüksek talebin sürmesiyle Salı günü gördüğü altı yılın zirvesine yakın kaldı

Altın, Ticari Gerilimler Piyasayı Bölerken Dalgalı Ticarette Düşüş Yaşadı
Altın, Ticari Gerilimler Piyasayı Bölerken Dalgalı Ticarette Düşüş Yaşadı Borsa Piyasası
Bu içerik 53 kez okundu.

Ticari gerilimler bir miktar yatıştıkça altın Perşembe günü volatil ticarette düşüş yaşadı ancak güvenli limana olan yüksek talebin sürmesiyle Salı günü gördüğü altı yılın zirvesine yakın kaldı.

Spot altın %0,1 düşüşle 1.514,16 dolar olurken, altın vadeli işlemleri %0,1 kayıpla 1.524,7 dolara geriledi.

Çin ABD Başkanı Donald Trump’ın yeni vergi tehdidine karşılık misilleme sözü verdikten sonra, finans piyasaları Perşembe günü düşüş yaşadı. Piyasalar, Pekin’in ticaret üzerine ABD’nin orta yolda buluşabileceğini umut etmesinin akabinde toparlandı.

Altın fiyatları günün erken saatlerinde küresel gerileme korkuları üzerine darbe alarak, Salı günü gördüğü altı yılın yüksek seviyesinden 11 dolar civarı altında 1.523,91 dolara ulaşmıştı. Yatırımcılar ABD-Çin ticaret savaşı, Hong Kong’daki olaylar, Almanya’daki ekonomik stagnasyon ve gelişen piyasa varlıklarındaki düşüş üzerine oldukça dertli.

Julius Baer’de ekonomi ve yeni nesil araştırma müdürü, hükümet tahvil verimlerindeki düşüşün resesyon korkuları açısından alarm sinyali verdiğini söyledi.

Ruecker, "ticaret anlaşmazlığı etrafındaki genel belirsizlik yüksek ve önümüzdeki haftalar ve aylar boyunca, durgunlukla mücadele etmek için bazı merkez bankası eylemlerinin de gerçekleşmesini bekliyoruz" dedi. “Bu, altın fiyatını mevcut seviyelerde desteklemeli.”

Tahvil getirileri Perşembe günü ikaz işaretleri vermeye devam etse de iki yıllık verim 10 yıllığın altına düştü ve günü "inversiyon (tersine dönüş)" ile bitirdi. Tarihsel olarak yaklaşan bir durgunluğa işaret eden verim eğrisi inversiyonu, Çarşamba günü güvenli limanlara olan uçuşu tetikledi.

Altın, yükselen ticari gerilimler arasında, küresel çapta hayal kırıklığına uğratan bir dizi ekonomi verisi karşılığında merkez bankalarının ve daha sonra finansal riskten korunma fonları ile ETF'lerin alımlarını sürdürmesiyle, ayın başından bu yana %8'in, yani 100 doların üzerinde bir değer kazandı.

UBS analistleri bir notta, “altının yılın geri kalanında 1.580-1.600 dolara kadar çıkabileceğini düşünüyoruz – risklerin yukarı yönlü eğildiğini ve bu aralığın üst sınırının geçici olarak ihlal edilmesini engellemeyeceğini düşünüyoruz” dedi.

Piyasalar, dünyanın en büyük ekonomisinin gücüne dair yeni bilgiler için perakende satış verilerini bekliyor.

-- Bu haberde Reuters’ın katkısı bulunmaktadır.

 

Altın Ticari Gerilimler Piyasayı Bölerken Dalgalı Ticarette Düşüş Yaşadı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
IMF, küresel büyüme tahminlerini düşürdü
IMF, küresel büyüme tahminlerini düşürdü
Merkez Bankası, kredi kartlarında komisyon oranını sınırladı
Merkez Bankası, kredi kartlarında komisyon oranını sınırladı