SON DAKİKA :

İşsizlik mevsimsel etkilerle 10 yılın zirvesinden gerilese de zayıf ekonomik aktiviteyle arındırılmış işsizlik tarihi zirvede

 

GDYNIA/İSTANBUL, 15 Ağustos (Reuters) - İşsizlik yaz aylarında turizm tarım gibi sektörlerde yaşanan istihdam artışının getirdiği mevsimsel etkinin de desteğiyle Mayıs döneminde yılın başında görülen 10 yılın en yüksek seviyesinden gerilemeye devam ederek %12

İşsizlik mevsimsel etkilerle 10 yılın zirvesinden gerilese de zayıf ekonomik aktiviteyle arındırılmış işsizlik tarihi zirvede
İşsizlik mevsimsel etkilerle 10 yılın zirvesinden gerilese de zayıf ekonomik aktiviteyle arındırılmış işsizlik tarihi zirvede Borsa Piyasası
Bu içerik 70 kez okundu.

 

GDYNIA/İSTANBUL, 15 Ağustos (Reuters) - İşsizlik yaz aylarında turizm tarım gibi sektörlerde yaşanan istihdam artışının getirdiği mevsimsel etkinin de desteğiyle Mayıs döneminde yılın başında görülen 10 yılın en yüksek seviyesinden gerilemeye devam ederek %12.8 oldu.

Analistler işsizlikte düşüşün mevsimsel etkilerle bir kaç ay daha devam edeceğine dikkat çekerken ekonomik aktivitedeki zayıf seyir ise mevsimsellikten arındırılmış işsizlik verilerine tarihi zirveye yükseliş olarak yansıyor. Ekonomistler işsizlikte kalıcı düşüş için ekonomik aktivitede kalıcı bir toparlanmaya ihtiyaç olduğunu belirtiyorlar.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre işsizlik geçen yılın aynı dönemine göre 3.1 puan artış gösterdi. Bir önceki ay olan Nisan döneminde ise işsizlik %13 olmuştu.

İşsizlik Ocak ve Şubat döneminde %14.7 ile 10 yılın en yüksek seviyesini görmüştü. Mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlik oranı Mayıs döneminde bir önceki döneme göre 0.2 puan artışla %14 oldu. Bu 2005 bazlı veri tarihinin en yüksek arındırılmış işsizliklik oranına işaret ediyor.

GCM Yatırım Ekonomisti Enver Erkan, "İşsizlikte geçen aya kıyasla çok hafif bir düşüş var. Bu düşüş mevsimsel sebeplerden kaynaklanıyor ve önümüzdeki aylarda da işsizlik yaz sezonu etkisiyle düşmeye devam edecek" dedi.

İşsizlikte ekonomik faaliyetteki zayıf seyir nedeniyle hızlı bir düşüş beklenmemesi gerektiğini de belirten Erkan, "Temmuz'da işsilikte en düşüğü gördükten sonra geçici turizm istihdamının da sona ermesiyle (işsizlikte) tekrar yükseliş bekliyoruz. bekliyoruz.. İşsizlikte yıl sonuna doğru tekrar %14'lere dogru bir yükseliş öngörüyoruz" dedi.

Genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik oranı ise bir önceki döneme göre 5.5 puanlık artış ile %23.3 olarak gerçekleşti. Bu oran bir önceki ay olan Nisan döneminde %23.2 olarak gerçekleşmişti.

Verilere göre, Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2019 yılı Mayıs döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 1.02 milyon kişi artarak 4.16 milyon kişiye yükseldi. Bu oran bir önceki ay olan Nisan döneminde 4.2 milyon olmuştu.

Tarım dışı işsizlik oranı bir önceki yıl aynı döneme göre 3.4 puanlık artış ile %15 oldu. Tarım dışı işsizlik bir önceki ay da %15 olmuştu

İstihdam edilenlerin sayısı 2019 yılı Mayıs döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 869,000 kişi azalarak 28.3 milyon kişi, istihdam oranı ise 2 puanlık azalış ile %46.1 oldu.

İşgücü 2019 yılı Mayıs döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre 152,000 kişi artarak 32.4 milyon kişi, işgücüne katılma oranı ise 0.4 puanlık azalış ile %52.9 olarak gerçekleşti.

Mevsim etkisinden arındırılmış işgücüne katılma oranı ise Nisan'daki %53.1'lik gerçekleşmenin ardından Mayıs döneminde 52.8 olarak gerçekleşti.

 

https://tmsnrt.rs/2FugQCy

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^>

İşsizlik mevsimsel etkilerle 10 yılın zirvesinden gerilese de zayıf ekonomik aktiviteyle arındırılmış işsizlik tarihi zirvede
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
IMF, küresel büyüme tahminlerini düşürdü
IMF, küresel büyüme tahminlerini düşürdü
Merkez Bankası, kredi kartlarında komisyon oranını sınırladı
Merkez Bankası, kredi kartlarında komisyon oranını sınırladı