SON DAKİKA :

Çin ticaret anlaşması yapmak istiyor ancak ilk önce Hong Kong'a "insanca" davranması gerekiyor-Trump

WASHINGTON, 15 Ağustos (Reuters) - ABD Başkanı Donald Trump Çin'in ticaret anlaşması yapmak istediğini ancak ilk önce Çin'in Hong Kong'a "insanca" davranması gerektiğini belirtti

Çin ticaret anlaşması yapmak istiyor ancak ilk önce Hong Kong'a
Çin ticaret anlaşması yapmak istiyor ancak ilk önce Hong Kong'a Borsa Piyasası
Bu içerik 2 kez okundu.

WASHINGTON, 15 Ağustos (Reuters) - ABD Başkanı Donald Trump Çin'in ticaret anlaşması yapmak istediğini ancak ilk önce Çin'in Hong Kong'a "insanca" davranması gerektiğini belirtti.

Trump böylece bariz bir şekilde Hong Kong'daki demokrasi yanlısı protesto gösterilerinin barışçıl bir çözümünü ticaret anlaşması yapılmasına bağladı.

Çin'in özel yönetim bölgesi Hong Kong'da suçluların yargılanmak üzere Çin'e iadesine imkan veren yasa tasarısının parlamentonun gündemine gelmesiyle başlayan protestolar 2.5 aydır sürüyor.Bu protestolar Hong Kong'u, Çin yönetimine geçtiği 1997'den bu yana en büyük krizine sürükledi.

Hong Kong'da yoğun protesto gösterileri nedeniyle kapanan havaalanında uçuşlar dün yeniden başladı ancak hafta sonuna doğru kent genelinde daha fazla protesto gösterisi bekleniyor. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping'in 2012 yılında iktidara gelmesinden bu yana en büyük mücadelelerinden birini yansıtıyor ve yatışma işareti göstermiyor.

Trump, "Çin elbette bir anlaşma yapmak istiyor, ancak önce Hong Kong ile insani bir şekilde ilgilensinler!" dedi.

Trump, "Çin Devlet Başkanı Xi'nin(Jinping), Hong Kong sorununu hızlı ve insani bir şekilde çözmek isterse bunu yapabileceğinden hiç şüphem yok. (Bu konuda) Bir görüşme yapalım mı?" ifadelerini kullandı.

 

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü dün ABD'nin, Hong Kong sınırındaki Çin paramiliter hareketi hakkında "derinden endişeli" olduğunu belirtti.

 

Çin ticaret anlaşması yapmak istiyor ancak ilk önce Hong Kong'a "insanca" davranması gerekiyor-Trump
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ekonomi ve siyaset gündemi- 17 Ağustos 2019
Ekonomi ve siyaset gündemi- 17 Ağustos 2019
ABD'de petrol sondaj kulesi sayısı arttı
ABD'de petrol sondaj kulesi sayısı arttı