SON DAKİKA :

Almanya'da işsizlik oranı Ağustos'ta %5 oldu

Almanya’da işsizlik oranı Ağustos’ta %5 ile beklenti dahilinde geldi

Almanya'da işsizlik oranı Ağustos'ta %5 oldu
Almanya'da işsizlik oranı Ağustos'ta %5 oldu Borsa Piyasası
Bu içerik 15 kez okundu.

Almanya’da işsizlik oranı Ağustos’ta %5 ile beklenti dahilinde geldi.

Kasım 2018’de %5,0 seviyesine gerileyerek son zamanların en düşüğüne inen işsizlik oranı Mart ve Nisan 2019'da %4,9 ile bu dip seviyenin de altını gördü. Mayıs ayı itibariyle %5,0 seviyesini koruyan işsizlik oranı Haziran ve Temmuz’un ardından Ağustos ayında da %5,0 seviyesini korudu.

Euro Bölgesi’nin en güçlü ekonomisi olan Almanya’da 2018’in son çeyreğinde başlayan daralma işaretleri bu yıl iyiden iyiye kendini göstermeye devam etti, özellikle büyüme ve PMI tarafında düşüş sürerken işsizlik oranı ise son zamanların en düşük seviyesini koruyor.

Almanya ve Fransa başta olmak üzere bölgenin güçlü ekonomilerindeki üretim ve satışların azalması, risklerin artması ve enflasyonun da zayıf kalması ile genişlemeci politikaya devam kararı alan Avrupa Merkez Bankası’nın Eylül toplantısında faiz aracını da kullanması bekleniyor.

Son hafta İtalya’daki siyasi gerginliğin azalması ile sert düşüşünü kısmi ara veren Euro, bu hafta küresel piyasalarda sakin seyir izliyor, ancak gerek bölge ekonomisindeki riskler ve brexit gerekse küresel ekonomiyi zorlayan ticaret savaşları Euro tarafındaki negatif fiyatlamanın sürmesine neden oluyor.

Haftanın 4. İşlem gününde Euro, dolar karşısında 1,1080 seviyesinde yatay, sterlin karşısında 0,9090 seviyesinde hafif alıcılı, Kanada doları karşısında 1,4730 seviyesinde hafif satıcılı ve yen karşısında 117,50 seviyesinde yatay seyir izlerken TL karşısında ise 6,45 ile sınırlı düşüş yaşıyor.

Almanya'da işsizlik oranı Ağustos'ta %5 oldu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AMB büyüme ve enflasyon tahminlerini düşürdü
AMB büyüme ve enflasyon tahminlerini düşürdü
ABD'de yıllık çekirdek tüketici enflasyonu 1 yılın zirvesine çıktı
ABD'de yıllık çekirdek tüketici enflasyonu 1 yılın zirvesine çıktı