SON DAKİKA :

Perşembe Günü Piyasalarda Bilmeniz Gereken 5 Önemli Gelişme

 29 Ağustos Perşembe günü finans piyasalarında bilmeniz gereken beş önemli gelişme:

1

Perşembe Günü Piyasalarda Bilmeniz Gereken 5 Önemli Gelişme
Perşembe Günü Piyasalarda Bilmeniz Gereken 5 Önemli Gelişme Borsa Piyasası
Bu içerik 14 kez okundu.

 29 Ağustos Perşembe günü finans piyasalarında bilmeniz gereken beş önemli gelişme:

1. Çin Eylül ayındaki ticaret toplantısı tartışmalarını onaylıyor

Çin’in Ticaret Bakanlığı Perşembe günü Pekin ve Washington’ın Eylül ayında ABD’de yüz yüze görüşme planlamayı tartıştığını onayladı. Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in önceki değerlendirmeleri henüz ortada yoktu.

Maliye Bakanlığı sözcüsü Gao Feng, tartışmaların kızışmayı önlemek ve meseleleri sakince çözmek için yeni vergileri kaldırmak üzerine odaklanması gerektiğini söyleyerek, ilerleme için “koşulları oluşturma” çağrısını yineledi.

2. ABD vadeli işlemleri ticari iyimserlik üzerine yükseldi

Çin’in olası ticari müzakereleri onaylaması ve gerilimi düşürme ısrarı, ABD vadeli işlemlerinin yükselmesine yeterli olmuş gibi göründü.

Yorumların ardından Avrupa hisseleri yükselirken, ülkenin Cumhurbaşkanı Giuseppe Conte 5 Yıldız Hareketi ve Demokrat Parti’nin (DP) birlikte bir koalisyon kurmasına yeşil ışık yaktıktan sonra, İtalya getirilerin başını çekti. Analistler bütçe anlaşmazlığını çözmek için AB ile yapıcı bir çalışma yürütmelerini bekliyor.

Çin Bakanlığı’nın ticari değerlendirmeleri öncesinde Asya hisseleri hafif düşüşle kapattı.

3. Mnuchin daha uzun vadeli tahvilleri değerlendiriyor, döviz müdahalesi seçeneğini eledi

Mnuchin hükümetin borç profilini şu anki otuz yıllık maksimumun üzerine çıkarmayı ciddi ciddi düşündüğünü söyledi.

Güvenli limanlara olan yönelim ABD Hazine verimlerini düşürürken, yatırımcılar tarihi olarak resesyon öncülü olarak görülen iki yıllık hükümet tahvilinin 10 yıllığa karşı yaşadığı tersine dönme ile dokuz doğurdu.

30 yıllık tahvilde yaşanan ağır alımlar, bu hafta getirisini tüm zamanların en düşük seviyesine çekerek, 2011’den bu yana görülen en keskin aylık düşüşe neden oldu.

Mnuchin ayrıca Bloomberg’e yaptığı açıklamada, Başkan Donald Trump’ın Amerikan dolarının gücüne dair son şikayetlerine rağmen, ABD’nin doları zayıflatmak için döviz piyasalarına müdahale etmeyi düşünmediğini söyledi.

4. ABD’nin ekonomik büyümesi, bir dizi veri arasında ilgiyi çekiyor

ABD ikinci çeyrek GSYH okumasını %2,1’den %2,0’a düşüş yönlü revize beklentileri ile TSİ 15.30’da yayınlayacak.

Ticari çekişmeler küresel büyümeye zarar verdikçe, güçlü yurtiçi tüketim ABD ekonomisini dirençli tuttu.

Piyasalar ayrıca Temmuz ayı ticaret verileri ile Beyaz Saray’ın son vergi artışının etkisini anlayacak. Mal ticaret açığının hafif daralarak 74 milyar dolar olması bekleniyor.

Yatırımcılar ABD’nin güçlü işgücü piyasasını değerlendirdiği için haftalık işsizlik başvuruları ilgi odağında olacak. Temmuz ayı askıda konut satışları da düşen mortgage oranlarının olduğu bir ortamda gayrimenkul piyasasının durumuna ilişkin bir çerçeve sunacak.

5. Fed belirsizliğine ilişkin daha çok işaret var

Piyasalar Eylül ayındaki Fed toplantısında faiz oranı indirimini 25 puan olarak olarak düşünürken, politikacıların kendisi emin görünmüyor.

Perşembe günkü piyasa kapanışı sonrasında konuşan San Francisco Fed başkanı Mary Daly, “sıcak” bir ekonominin faydalarının potansiyel maliyetleri aştığına inandığını söyleyerek, ek gevşemeyi desteklediğinin sinyalini verdi.

Meslektaşı Richmond Fed başkanı Thomas Barkin, pek heves göstermeyerek kararsız kaldığını belirtti. Zayıf enflasyonun daha çok indirim için yeterli sebep olduğuna ikna olmayan Barkin, özellikle dışarıdaki büyümeye odaklandığını söyledi ve ticaret savaşları nedeniyle artan bir belirsizlik olduğunu kabul etti.

Fed Temmuz ayında faiz oranları ile ne yapacağı konusunda bölündü; pek çok politikacı faiz indirimine karşı çıkarken, bir çift, faizleri onaylanan çeyrek puandan daha agresif bir şekilde indirme taraftarı oldu.

-- Bu haberde Reuters’ın katkısı bulunmaktadır.

Perşembe Günü Piyasalarda Bilmeniz Gereken 5 Önemli Gelişme
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500