SON DAKİKA :

Çarşamba Günü Piyasalarda Bilmeniz Gereken 5 Önemli Gelişme

 4 Eylül Çarşamba günü finans piyasalarında bilmeniz gereken beş önemli gelişme:

1

Çarşamba Günü Piyasalarda Bilmeniz Gereken 5 Önemli Gelişme
Çarşamba Günü Piyasalarda Bilmeniz Gereken 5 Önemli Gelişme Borsa Piyasası
Bu içerik 37 kez okundu.

 4 Eylül Çarşamba günü finans piyasalarında bilmeniz gereken beş önemli gelişme:

1. Hong Kong lideri tartışmalı tasarıyı geri çekecek

Hong Kong’un yasama konseyi başkanı Carrie Lam, üç ayı aşkın süredir süren protestolara sebep olan çekişmeli bir yasa tasarısını resmi olarak geri çekecek.

Reuters’ı takiben South China Morning Post haberine göre, Hong Kong vatandaşı olan suçluları yargılama için Çin anakarasına göndermeye imkan verecek olan tasarı, 24 saat içinde geri çekilmiş olacak.

Bununla birlikte Lam’in tasarıyı çekmek için Pekin’in onayını alıp almayacağı rapordan anlaşılmıyor. Pekin, komşu Shenzhen'de sınırın diğer tarafında birlik ve paramiliter polis topluyor ve bu hafta başlarında olağanüstü hâl ilan etme hakkının olduğunu söyleyerek tehdit etti.

2. Brexit muhalifleri Johnson’ı alt ettiğinden sterlin yükseliyor

Sterlin, milletvekillerinin sistemsiz bir Brexit riskini azaltma hareketi sonrasında, dolar karşısında %0,6 üzerinde artış yaşadı.

İngiliz milletvekilleri İngiltere’nin AB’den çıkışını 31 Ocak’a kadar erteleyecek bir tasarıyı onaylayacak. Tasarı Salı günkü bir oylama ile “Anlaşmasız” Brexit muhaliflerinin parlamento gündeminin kontrolünü hükümetten alan bir oylamayı olası kıldı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson Brexit sürecinin kontrolünü kaybettikten sonra Avrupa Birliği'nden düzensiz “anlaşmasız” bir ayrılığa karşı çıkanlara genel bir seçim çağrısı yapacağını belirtti. Ancak bunun için milletvekillerinin üçte ikisinin desteğine ihtiyacı var. Dün gece kendi partisinden 21 asiyi çıkardıktan sonra, Johnson artık Avam Kamarası'nda çoğunluğa sahip değil.

Sterlinin kazanımları, dört yıl içinde üçüncü kez gerçekleşecek olan başka bir genel seçimin herhangi bir Brexit sonucu için parlamentoda belirleyici bir çoğunluğun garantili olup olmayacağı bilinciyle sınırlandı.

3. Hisse senetleri yüksek açılacak

ABD hisse senedi piyasaları Hong Kong haberleri üzerine keskin artışlar yaşadı. Salı günü yayınlanan veriler ABD imalat sektörü aktivitesinin Ağustos ayında daralmaya başladığını ortaya koydu.

Dow ve S&P 500 %0,8 artarken, Nasdaq %1,1 yükseldi.

Hong Kong hisseleri 2011’den bu yana gördüğü en yüksek artışı yaşadı.

Hong Kong ve Londra haberlerine ek olarak, küresel imalatta devam eden zayıflığa rağmen, Avrupa ve Asya hisseleri de satın alma müdürleri anketlerinin hizmet aktivitesinin Ağustos ayında genel olarak istikrarlı olduğunu göstermesiyle destek gördü.

4. Fed, Fed, Fed ve diğerleri

Dünya genelinde merkez bankaları için ağır bir gün.

New York Fed başkanı John Williams (NYSE:WMB), Michelle Bowman ve James Bullard, Minneapolis Fed başkanı Neal Kaskhari ve Chicago Fed başkanı Charles Evans ayrı etkinliklerde konuşacak.

Denizaşırı gelişmelerde ise Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde Avrupa Parlamentosu’nun sorularını cevaplarken, İngiltere Bankası müdürü Mark Carney İngiltere parlamento komitesi önünde ortaya çıkacak.

Avustralya Merkez Bankası faiz oranlarını değiştirmezken, Kanada Bankası olağan politika toplantısını yapacak.

5. Petrol makro veriler ve Suudi ihracat verileri umutları üzerine toparlandı

Amerikan Petrol Enstitüsü, ABD-Çin ticaret savaşı ve kasırga döneminin başlaması nedeniyle küresel talebe ilişkin artan korkuların olduğu bir atmosferde, ABD ham petrol stoklarına ilişkin haftalık tahminleri yayınlayacak.

ABD hükümetinin resmi verileri, İşçi Bayramı tatili nedeniyle olağan tarihinden bir gün sonra Perşembe günü yayınlanacak.

Salı günü yaklaşık 2 dolar düşüş yaşayan ham petrol fiyatları, Hong Kong ve İngiltere’deki haberlerin risk hassasiyetini desteklemesiyle gece yaşadığı kayıpların neredeyse yarısını telafi etti. WTI 54,24 dolarda olurken, Brent 54,48 dolarda işlem gördü.

Suudi Arabistan ham petrol ihracatının Ağustos ayında 22 ayın düşük seviyesi olan 6,72 milyon varile düştüğünü gösteren ve OPEC+ üreticilerinin disiplin kaybettiğine dair bazı korkuları sakinleştiren resmi verilerden de ek bir destek geldi.

Çarşamba Günü Piyasalarda Bilmeniz Gereken 5 Önemli Gelişme
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500