SON DAKİKA :

Perşembe Günü Piyasalarda Bilmeniz Gereken 5 Önemli Gelişme

Donald Trump Çin’e ticaretle ilgili iyi niyet gösterirken, Avrupa’nın Avrupa Merkez Bankası’nın faizleri indirip indirmeyeceğini ve niceliksel gevşemeye yeniden başlayıp başlamayacağını görmeyi beklemesiyle, piyasalar yükselişte

Perşembe Günü Piyasalarda Bilmeniz Gereken 5 Önemli Gelişme
Perşembe Günü Piyasalarda Bilmeniz Gereken 5 Önemli Gelişme Borsa Piyasası
Bu içerik 55 kez okundu.

Donald Trump Çin’e ticaretle ilgili iyi niyet gösterirken, Avrupa’nın Avrupa Merkez Bankası’nın faizleri indirip indirmeyeceğini ve niceliksel gevşemeye yeniden başlayıp başlamayacağını görmeyi beklemesiyle, piyasalar yükselişte. OPEC yeni bir petrol aşırılığının yakında olduğuna dair bir uyarı aldı. İşte 12 Eylül Perşembe günü, finans piyasalarında bilmeniz gereken 5 önemli şey:

1. Trump iyi niyet göstererek Çin vergi artırımını erteledi

Başkan Donald Trump 250 milyar dolarlık Çin ithalatı üzerindeki vergileri %5 artırma planını iyi niyet göstergesi olarak iki hafta erteleyeceğini söyledi.

Böylece, Çin Komünist Parti’sinin iktidara gelişinin 70.yıl kutlaması, ülke ekonomisini yavaşlatan ticaret savaşının son bölümüyle kararmamış olacak. Bu ayrıca ABD’li ve Çinli ticaret müzakerecilerinin Ekim başındaki toplantısına kadar çekişmede yeni bir kızışma olmayacağı anlamına geliyor.

Ayrıca, Bloomberg raporuna göre, Çin soya fasulyesi ve domuz eti de dahil ABD’nin zirai ithalatının devam etmesine izin vermeyi düşünüyor, yine de her iki taraftan da bir onaylama yok.

2. Draghi’nin tüm enerjisiyle çıkması beklendi

Avrupa Merkez Bankası (ECB) olağan politika toplantısını yapacak ve bankanın ABD’nin ticaret politikası altında yavaşlayan ancak ikinci çeyrekte yine de %1,2 büyüme gerçekleştiren Euro bölge ekonomisini desteklemek için tedbir paketini duyurması bekleniyor.

Pek çok analist bankanın halihazırda -%0,4 olan mevduat faizini negatif bölgede daha da düşürmesini ve gelecek yılın ortalarına kadar faizleri artırmama sözünü sürdürmesini bekliyor. Kimileri niceliksel gevşemeyi sürdürmesini beklerken, pek çok ECB yetkilisi son haftalarda buna karşı argüman üretti. Negatif oranların banka karlılığı üzerindeki etkisini yumuşatma tedbirleri de bekleniyor.

ECB faiz kararını ve gelecek rehberliğini TSİ 14.45’te duyuracak ve görevden ayrılacak olan Başkan Mario Draghi basın toplantısında ileriki aksiyonları da duyurabilir.

3. Borsalar yüksek açılmaya hazırlanıyor

ABD borsaları Trump’ın Çin’e yönelik davranışı sonrasında yüksek açılmaya hazır.

Dow %0,2 artışa işaret ederken, S&P 500 %0,1 ve Nasdaq 100 %0,3 artış yaşadı.

Ayrılacak olan Başkan Mario Draghi basın toplantısında Euro’yu düşürebilecek bir konuşma yapmayı başarabilirse, Frankfurt’taki ECB toplantısı aksiyon alma konusunda Fed üzerindeki baskıyı artırabileceğinden, tahvil piyasası toplantı öncesinde durumunu korumaya yöneldi.

Haftalık işsizlik başvuruları ve Ağustos ayı tüketici fiyat enflasyonu rakamları TSİ 15.30’da yayınlanacak.

Asya işletmesinin halka arzı için planlarını yeniden gündeme getirebileceği raporlanan AB Inbev (DE:ABI) dahil, hisse senetleri ilgiyi çekebilir.

4. ABD elektronik sigara ürünlerinin çoğunu yasaklamayı amaçlıyor

Başkan Trump, gençler ve genç yetişkinler arasındaki popülaritesine dikkat çekerek kamu sağlığı endişeleri nedeniyle ABD’nin çoğu elektronik sigara ürününü yasaklamaya niyetlendiğini söyledi.

Gıda ve İlaç İdaresi mentollü ve naneli elektronik sigaralarla birlikte meyve aromalı e sigara ürünlerini de yasaklamak istiyor.

Bu hamle bu yıl tahmini 9 milyar dolar piyasa değerine sahip hızla gelişen piyasaları şiddetli bir şekilde vurabilir; Big Tobacco, geleneksel sigaralardaki düşüşe bakarak onları kurtuluş olarak görmüştü. Bu ayrıca, Altria’nın %35 hissesinin olduğu pazar lideri Juul Labs’in anlaşmaya verdiği önemi göz önüne aldığımızda, Altria (NYSE:MO) ve Philip Morris International’ın (NYSE:PM) tartışmalı birleşimi üzerinde büyük bir soru işareti oluşturuyor. Juul hissesi şu an için Altria’nın piyasa değerinin %16’sına tekabül ediyor.

5. IEA tahminleri piyasanın “gözünü korkuttukça”, OPEC+ daha derin üretim kesintilerine yakın değil

Abu Dhabi’deki OPEC+ adlı petrol ihracatçılar grubu yetkilileri, aşırı üreten üyelere parmak salladı ancak mevcut üretim kesintisi anlaşmasında bir değişim önermemeyi tercih etti.

Rusya, Irak ve Nijerya Ağustos ayında tavan limitlerinin üzerinde üretim yaptı ve OPEC’in yalnızca kendi üyeleri günde 240.000 varil ile kendi tahminlerinden fazla petrol üretti.

Öte yandan, Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) dünya petrol stoklarındaki son düşüşün geçici olduğu ve artan OPEC dışı üretimin dünya piyasasını 2020’ye doğru bir aşırılığa kadar gönderebileceği konusunda uyararak, fiyatlar üzerinde yeni bir düşüş baskısı kurdu ve OPEC için “göz korkutan” bir olasılık yarattı.

WTI vadeli işlemleri %0,6 düşüşle 55,44 dolar olurken, Brent %0,8 kayıpla 60,30 dolara geriledi.

Perşembe Günü Piyasalarda Bilmeniz Gereken 5 Önemli Gelişme
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
IMF, küresel büyüme tahminlerini düşürdü
IMF, küresel büyüme tahminlerini düşürdü
Merkez Bankası, kredi kartlarında komisyon oranını sınırladı
Merkez Bankası, kredi kartlarında komisyon oranını sınırladı