SON DAKİKA :

Döviz – Dolar, Ticaret Umutları Üzerine Sakin Ancak Büyüme Korkuları Baskı Kuruyor

 ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ABD-Çin ticaret görüşmelerinin gelecek ay devam edeceğini onayladıktan sonra, ABD doları genel olarak desteklenmeye devam etti ancak yavaşlayan küresel büyümeye dair endişeler piyasa hissiyatını tarttı

Döviz – Dolar, Ticaret Umutları Üzerine Sakin Ancak Büyüme Korkuları Baskı Kuruyor
Döviz – Dolar, Ticaret Umutları Üzerine Sakin Ancak Büyüme Korkuları Baskı Kuruyor Borsa Piyasası
Bu içerik 20 kez okundu.

 ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ABD-Çin ticaret görüşmelerinin gelecek ay devam edeceğini onayladıktan sonra, ABD doları genel olarak desteklenmeye devam etti ancak yavaşlayan küresel büyümeye dair endişeler piyasa hissiyatını tarttı.

Döviz sepeti karşısında dolar 98,28’e yükseldi.

CMC Markets kıdemli piyasa stratejisti Michael McCarthy, “ABD’ye özgü herhangi bir şeyden ziyade dolar varsayılan olarak yükseliyor” dedi ve yatırımcılar gelişmeleri beklerken hacmin düşük olduğunu ekledi.

“Ticaret asla piyasaların radarından uzak olmaz ancak döviz piyasaları (ABD-Çin gerilimlerinin) uzamasını bekliyor, iyimserliğin dağıldığını düşünüyorum.”

Mnuchin Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ticari tartışmaların iki hafta içinde programlandığını ve kendisinin ve ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer’ın Çinli Başkan Yardımcısı Liu He ile görüşeceğini söyledi.

Dolar 107,53 yen seviyesinde pek değişmezken, euro, bu ayın başlarında gördüğü 28 ayın düşük seviyesi olan 1,0926’dan pek uzaklaşmadan 1,0992’de işlem gördü.

Alman imalatındaki resesyonun Eylül ayında beklenmedik şekilde derinleştiğini ve hizmet sektöründeki büyümenin ivme kaybettiğini gösteren veriler, Euro bölgesinin genel görünümüne ilişkin endişeleri artırdıktan sonra, tek döviz Pazartesi günü %0,2 geriledi.

İngiltere Yüksek Mahkemesi’nin Başbakan Boris Johnson’ın Brexit’e yalnızca haftalar kala parlamentoyu askıya alma kararının yasadışı olup olmadığına hükmetmesinden önce, sterlin 1,2435’te bir haftanın düşük seviyesi yakınında gezindi.

Davanın sonucu, Johnson’ın İngiltere’yi 31 Ekim’de AB’den çıkarma planları için etkilere sahip olabilir.

Avustralya ve Yeni Zelanda dolarları, Avustralya Merkez Bankası Yöneticisi Phil Lowe’nin konuşması öncesinde sakin kaldı. Piyasalar, geçen haftaki zayıf iş verilerinin faiz indirimi beklentilerini artırmasıyla güvercin bir ton bekliyor.

Her iki döviz de 3 haftanın düşük seviyeleri yakınına yerleşti; Avustralya doları 0,6774’te ve Yeni Zelanda doları 0,6295’te işlem gördü.

Ulusal Avustralya Bankasında ekonomi ve piyasa müdürü Tapas Strickland, “Lowe’nin merkez bankasının faiz indirimlerine hazır olduğuna ilişkin yine güçlü bir sinyal vereceğini düşünüyoruz, Ekim için 25 puanlık bir indirim bekliyoruz,” dedi.

“Alışılmadık politika ölçeğine dair her değerlendirme, piyasa için kritik olacak.”

-- Bu haberde Reuters’ın katkısı bulunmaktadır.

Döviz Dolar Ticaret Umutları Üzerine Sakin Ancak Büyüme Korkuları Baskı Kuruyor
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
IMF, küresel büyüme tahminlerini düşürdü
IMF, küresel büyüme tahminlerini düşürdü
Merkez Bankası, kredi kartlarında komisyon oranını sınırladı
Merkez Bankası, kredi kartlarında komisyon oranını sınırladı