SON DAKİKA :

İngiltere, Almanya ve Fransa Suudi petrol tesislerine düzenlenen saldırıdan İran'ı sorumlu tutarak ABD'yi destekledi

 

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER, 24 Eylül (Reuters) - İngiltere, Almanya ve Fransa, Suudi petrol tesislerine düzenlenen saldırıdan İran'ı sorumlu tutarak ABD'yi desteklerken; Tahran'ı nükleer ve füze programları ile bölgesel güvenlik meseleleri konusunda nükleer anlaşmaya taraf Avrupa ülkeleriyle yeni görüşmeleri kabul etmeye çağırdı

İngiltere, Almanya ve Fransa Suudi petrol tesislerine düzenlenen saldırıdan İran'ı sorumlu tutarak ABD'yi destekledi
İngiltere, Almanya ve Fransa Suudi petrol tesislerine düzenlenen saldırıdan İran'ı sorumlu tutarak ABD'yi destekledi Borsa Piyasası
Bu içerik 40 kez okundu.

 

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER, 24 Eylül (Reuters) - İngiltere, Almanya ve Fransa, Suudi petrol tesislerine düzenlenen saldırıdan İran'ı sorumlu tutarak ABD'yi desteklerken; Tahran'ı nükleer ve füze programları ile bölgesel güvenlik meseleleri konusunda nükleer anlaşmaya taraf Avrupa ülkeleriyle yeni görüşmeleri kabul etmeye çağırdı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Birleşmiş Milletler'de dünya liderlerinin yıllık toplantıları kapsamında biraraya gelmesinden sonra İngiltere, Almanya ve Fransa ortak bir açıklama yaptılar.

Ancak İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif Twitter'da yaptığı açıklamada, taraf Avrupa ülkelerinin 2015 nükleer anlaşması kapsamında taahhütlerini yerine getirmediklerini belirterek, yeni anlaşma müzakeresi ihtimalini reddetti.

İngiltere, Fransa ve Almanya yaptıkları ortak açıklamada, "İran'ın bölgesel güvenlikle ilgili konuların yanı sıra füze programı da dahil olmak üzere nükleer programı için uzun vadeli bir çerçevede görüşmeyi kabul etme zamanı geldi" dedi.

14 Eylül'de Suudi Arabistan'ın petrol tesislerine düzenlenen saldırının ardından gerginlik arttı. Riyad ve Washington saldırıdan İran'ı sorumlu tutarken, Tahran suçlamaları reddediyor. Saldırıyı Yemen'deki İran'a bağlı Husiler üstlendi.

İngiltere, Fransa ve Almanya, "İran'ın bu saldırının sorumlusu olduğu açık. Başka bir makul açıklama yok. Daha fazla detaya ulaşmak için devam eden soruşturmaları destekliyoruz" dedi.

İngiltere Almanya ve Fransa Suudi petrol tesislerine düzenlenen saldırıdan İran'ı sorumlu tutarak ABD'yi destekledi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
IMF, küresel büyüme tahminlerini düşürdü
IMF, küresel büyüme tahminlerini düşürdü
Merkez Bankası, kredi kartlarında komisyon oranını sınırladı
Merkez Bankası, kredi kartlarında komisyon oranını sınırladı