SON DAKİKA :

Türkiye iç ve dış risklere duyarlı olmaya devam ediyor -IMF

 

LONDRA/ANKARA, 24 Eylül (Reuters) - Uluslararası Para Fonu (IMF) Türkiye'nin dış ve iç risklere duyarlı olmaya devam ederken, hükümetin daha fazla reform yapmaması durumunda güçlü ve sürdürülebilir büyümenin zor olacağını belirtti

Türkiye iç ve dış risklere duyarlı olmaya devam ediyor -IMF
Türkiye iç ve dış risklere duyarlı olmaya devam ediyor -IMF Borsa Piyasası
Bu içerik 34 kez okundu.

 

LONDRA/ANKARA, 24 Eylül (Reuters) - Uluslararası Para Fonu (IMF) Türkiye'nin dış ve iç risklere duyarlı olmaya devam ederken, hükümetin daha fazla reform yapmaması durumunda güçlü ve sürdürülebilir büyümenin zor olacağını belirtti.

IMF, 4. Madde görüşmeleri kapsamında Türkiye ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, "(Türkiye finansal piyasalarındaki) Mevcut sakin ortam kırılgan görünüyor. Rezervler düşük kalıyor ve özel sektörün döviz borçları ve dış finansman ihtiyacı yüksek" dedi.

IMF açıklamasına göre, Türkiye'nin ekonomik politikaları açısından ana sorunu, kısa vadeli bir büyüme odağından orta vadede daha güçlü ve daha esnek bir büyümeye geçişi sağlamak.

Türkiye son 15 yılda %5'in üzerinde büyüme performansı gösterdi ancak TL'nin geçen yıl %30'un üzerinde değer kaybetmesiyle enflasyon ve faizler yükselirken, ülkenin resesyona girmesiyle de iç talep sert bir şekilde gerilemişti.

Türkiye ekonomisi ikinci çeyrekte %1.5 daraldı. Buna göre ekonomi yıllık olarak son üç çeyrekte daralma kaydetti. Ancak başlıca ekonomik göstergeler, TL oynaklığının azalması ve enflasyonun yavaşlamasıyla birlikte toparlanma işaretleri gösterdi.

SORUNLU KREDİLER

IMF, banka ve şirket bilançolarındaki sorunlu kredileri kurtarma adımlarının orta vadede finansal istikrarı ve daha güçlü ve daha esnek büyümeyi destekleyeceğini belirtti.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) 17 Eylül'de yaptığı açıklamada ağırlıklı olarak inşaat ve enerji sektöründen kaynaklanan 46 milyar lira büyüklüğündeki kredinin geri dönmeyen kredi (NPL) olarak sınıflandırmaları ve beklenen kredi zarar karşılıklarını ayırmaları için bankalara yıl sonuna kadar vakit vermişti. ayrıca, Türkiye'nin özel banka kredilerini teşvik etmek için zorunlu karşılıklarda yapılan son değişiklikleri tekrar gözden geçirmesi gerektiğini de ekledi.

IMF ayrı bir açıklamasında ise, Türkiye'deki ekonomik gelişmeler hakkında daha kapsamlı görüş elde etmek için özel sektör temsilcileri, siyasi partiler ve düşünce kuruluşları ile biraraya geldiğini söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, bakanlık bilgisi dışında görüşmelerde bulunduğu gerekçesiyle IMF'i eleştirmişti. orijinali için tıklayınız: Bu haber, linkleri yukarıda belirtilen haber ya da haberlerden derlenmiştir. Tam çevrilmiş metin olmayabilir. (Haberi çeviren Canan Sevgili; Redaksiyon Ceyda Çağlayan)

Türkiye ve dış risklere duyarlı olmaya devam ediyor -IMF
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
IMF, küresel büyüme tahminlerini düşürdü
IMF, küresel büyüme tahminlerini düşürdü
Merkez Bankası, kredi kartlarında komisyon oranını sınırladı
Merkez Bankası, kredi kartlarında komisyon oranını sınırladı