SON DAKİKA :

Çarşamba Günü Piyasalarda Bilmeniz Gereken 5 Önemli Gelişme

 Küresel piyasalar, zayıf imalat verileri sonrası satışa devam ederken, Saray, Ukrainegate üzerine Dışişleri Bakanlığı ile çatışıyor ve Exxon Mobil (NYSE:XOM) üçüncü çeyrek kazanç dönemine zayıf bir başlangıç yapıyor

Çarşamba Günü Piyasalarda Bilmeniz Gereken 5 Önemli Gelişme
Çarşamba Günü Piyasalarda Bilmeniz Gereken 5 Önemli Gelişme Borsa Piyasası
Bu içerik 51 kez okundu.

 Küresel piyasalar, zayıf imalat verileri sonrası satışa devam ederken, Saray, Ukrainegate üzerine Dışişleri Bakanlığı ile çatışıyor ve Exxon Mobil (NYSE:XOM) üçüncü çeyrek kazanç dönemine zayıf bir başlangıç yapıyor.

İşte 2 Ekim Çarşamba günü finans piyasalarında bilmeniz gereken 5 önemli gelişme:

1. Eşzamanlı bir durgunluk

10 yılın en zayıf ISM PMI okumasının ABD’nin Çin ve Avrupa’nın yaşadığı imalat durgunluğundan esirgenmediğini ağır bir şekilde ortaya koymasının ardından, Wall Street Çarşamba günü açılışta daha ağır kayıplara hazırlanıyor.

Dow 172 puan düşerken, S&P 500 19 puan ve Nasdaq 100 %0,8 geriledi.

Küresel piyasalar kayıplarını genişletti. Çinli piyasalar resmî tatil nedeniyle kapalı olurken, Nikkei 225 %0,5 ve Stoxx 600 %1,4 kaybetti.

ADP’nin aylık istihdam raporu, durgunluğun istihdamı ne kadar etkilediğini gösterecek ve Philly Fed Başkanı Patrick Harker ve New York mevkidaşı John Williams’ın (NYSE:WMB) konuşmaları, verilerin Fed’i daha çok genişlemeye yöneltip yönelmediğine dair ipucu verebilir.

2. Azil gerilimleri yükseliyor

Washington’da siyasi bir istikrarsızlık tehdidi olmasa da ekonomik arka plan yeterince karamsar ancak bu tehdidi önlemek giderek zorlaşıyor gibi görünüyor.

 

Temsilciler Meclisi, Başkan Trump’ın gelecek yılki seçimlerde en yakın rakibi olan Joe Biden’in oğlunun kirli çamaşırlarını dökmesi için Ukrayna Cumhurbaşkanı’na baskı yaptığı suçlamalarıyla ilişkili iki yetkiliyi ifadeye çağırma girişimleri üzerine Dışişleri Bakanlığı ile çatışmaya hazırlanıyor.

Wall Street Journal raporuna göre, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Meclis liderlerine yazarak, yetkililerinin uygun hazırlık olmadan şahitlik ederek “zorbalık yapılmasına” izin vermeyeceğini söyledi.

Yatırımcılar Hazine tahvillerinde güvenlik arayışı ile hareket etti. İki yıllık verim şimdi %1,54’e düşerken, 10 yıllık senet verimleri %1,63 ve 30 yıllık verimler %2,09 seviyesinde.

3. Dünya Ticaret Örgütü (WTO) Boeing-Airbus üzerine güncelleme sunacak

WTI ABD’nin Avrupalıların Airbus’a verdiği yasadışı kalkış yardımına misilleme olarak ABD’nin AB’ye uygulanan tarifeleri ne kadar artırmaya yetkili olduğunu duyuracak.

Karar Trump yönetiminin ABD’nin pek çok ticari çekişmesinde yeni bir cephe açmasına zemin hazırlıyor, yine de – seçim kampanyasına çok yakınken küresel ekonomiye dair gittikçe artan etkisine bakılırsa – geleneksel hazzı ile fırsatı değerlendirip değerlendirmeyeceği açık bir soru olmaya devam ediyor.

4. Johnson’ın planları mini Brexit paniğini tetikliyor

Avrupa borsalarının ISM anketlerinden daha çok endişeleneceği şeyleri oldu; İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın Brexit çıkmazını çözmek için yaptığı taslak planları İrlanda ve AB’den gelen soğuk cevaplarla karşılaştı.

Yatırımcılar kendilerini “Anlaşmasız” senaryo ihtimali ile kuşatılmış bulduğundan, ender bir hareket olarak sterlin ve İngiltere borsaları birbiri arkasına düştü (sterlin düştüğünde genellikle ihracat-hassas FTSE 100 yükselir).

Johnson, Euro bölgesindeki şiddetli durgunluğun AB’nin son dakikada göz kırpmasına neden olmasını umarak teklifini “ya sev ya terk et” anlaşması olarak sunacağı bildirilen bir konuşmayla, Muhafazakâr Parti’nin konferansında sonuçlandırmaya hazırlanıyor.

5. Exxon Mobil kâr konusunda uyarıyor

Exxon Mobil, faaliyet kârlarının son çeyrekte art arda dördüncü çeyrek için düştüğü uyarısıyla yaklaşan kazanç dönemine gölge düşürdü. Bir düzenleyici dosyası, majör işletmelerinin üçünün de geçen yıla göre gerilediğini gösterdi.

ABD hükümetinin petrol stoklarının geçtiğimiz haftaya ait verileri ilerleyen saatlerde ortaya çıkacak. Salı günü yayınlanan Amerikan Petrol Enstitüsü rakamları, ham petrol stoklarında sürpriz ve keskin bir artış olduğunu göstererek, son günlerde yaşanan hızlı düşüşün ardından petrol fiyatları altına taş döşedi.

Exxon ayrıca kimyasal faaliyetlerindeki zayıf sonuçlardan ve bu yıl öncesindeki döneme ait vergi avantajı eksikliğinden şikâyet etti. Resmî sonuçları 31 Ekim’de açıklanacak. Uyarılar, düşük petrol fiyatları nedeniyle ABD ham petrol üretim büyümesinde yaşanan keskin bir yavaşlama belirtileri arasında geldi.

 

Çarşamba Günü Piyasalarda Bilmeniz Gereken 5 Önemli Gelişme
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
IMF, küresel büyüme tahminlerini düşürdü
IMF, küresel büyüme tahminlerini düşürdü
Merkez Bankası, kredi kartlarında komisyon oranını sınırladı
Merkez Bankası, kredi kartlarında komisyon oranını sınırladı