SON DAKİKA :

Döviz – Dolar Yükseliyor, Sterlin Brexit Derdi ile Zayıfladı

ABD’nin zayıf imalat verilerinin Amerikan dolarını iki yılın yükseklerinden indirmesinden bir gün sonra dolar Çarşamba günü yükselirken, Brexit’e dair yeni belirsizlik ortamında sterlin bir ayın düşüklerine geriledi

Döviz – Dolar Yükseliyor, Sterlin Brexit Derdi ile Zayıfladı
Döviz – Dolar Yükseliyor, Sterlin Brexit Derdi ile Zayıfladı Borsa Piyasası
Bu içerik 46 kez okundu.

ABD’nin zayıf imalat verilerinin Amerikan dolarını iki yılın yükseklerinden indirmesinden bir gün sonra dolar Çarşamba günü yükselirken, Brexit’e dair yeni belirsizlik ortamında sterlin bir ayın düşüklerine geriledi.

Salı günkü veriler, işletme koşullarının ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşı ortamında daha da bozulması ile ABD imalat sektörünün Eylül ayında on yıldan fazladır gördüğü en zayıf seviyesine gelerek daraldığını gösterdi.

Bununla birlikte analistler, rakipleri karşısında daha yüksek verim sağlamasına ve görece güçlü ABD ekonomisine bakıldığında, dolar için başarısızlığın geçici olduğunun kanıtlanabileceğini söyledi. Cuma günü yayınlanacak olan tarım dışı istihdam, ABD ekonomisinin sağlığına ilişkin daha çok içgörü sağlamalı.

CMC Markets’da analist olan Michael Hewson bu hafta yayınlanan Euro bölgesindeki zayıf anketlere işaret ederek, “evet, ABD imalatı hayal kırıklığına uğratıyor ancak Euro bölgesinin PMI (satın alma müdürleri anketlerinde) gördüğümüzden daha fazla değil” dedi.

Hewson ABD imalatındaki zayıflığın para politikası ve dolar görünümü üzerinde büyük bir etkiye sahip olmadan önce hizmet sektörüne kadar yayılması gerekeceğini söyledi.

İmalat verileri açıklanmadan önce Salı günü 29 ayın zirvesi olan 99,667’ye yükselen, Amerikan Doları'nın diğer 6 majör döviz karşısındaki performansını ölçümleyen Amerikan dolar endeksi, %0,1 artışla 98,95 oldu.

Sterlin %0,2 düşüşle 1,2276’ya geriledi.

Başbakan Boris Johnson Çarşamba günü AB’ye nihai Brexit teklifini açıklayacak ve Britanya’nın 31 Ekim’de AB’den ne olursa olsun ayrılma isteğini açıkça belirtecek.

Euro %0,1 düşüşle Salı günü gördüğü iki yılın düşük seviyesi 1,0897 puanın biraz üzerinde kalarak 1,0916’dan alıcılandı.

Dolar güvenli liman yen karşısında 107,69 seviyesinde pek değişmedi.

Öte yandan, Merkez Bankasının faizleri tüm zamanların düşük seviyesine çekmesinin ardından Avustralya doları, on yılın zayıf puanı 0,6672’nin bir miktar üzerinde gezinerek 0,6695’te işlem gördü.

 

 

Döviz Dolar Yükseliyor Sterlin Brexit Derdi ile Zayıfladı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
IMF, küresel büyüme tahminlerini düşürdü
IMF, küresel büyüme tahminlerini düşürdü
Merkez Bankası, kredi kartlarında komisyon oranını sınırladı
Merkez Bankası, kredi kartlarında komisyon oranını sınırladı