SON DAKİKA :

Büyüme toparlanıyor, yatırımdaki gerileme ciddiye alınmalı

 

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, bu nedenle faiz indirimlerinin yanı sıra yatırım ortamını iyileştirecek adımların atılması gerektiğini söyledi

Büyüme toparlanıyor, yatırımdaki gerileme ciddiye alınmalı
Büyüme toparlanıyor, yatırımdaki gerileme ciddiye alınmalı Borsa Piyasası
Bu içerik 28 kez okundu.

 

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, bu nedenle faiz indirimlerinin yanı sıra yatırım ortamını iyileştirecek adımların atılması gerektiğini söyledi.

EBSO’nun eylül ayı olağan toplantısında konuşan Yorgancılar, “2019'un ikinci çeyrek büyüme verilerine baktığımızda bir önceki çeyreğe göre daha olumlu bir tablo görüyoruz. Küçülme yüzde 2.4’ten yüzde 1.5’e gerilemiş ama büyüme-yatırım ilişkisine dikkat çekmek isterim. Büyümenin harcamalar kaleminde yer alan yatırımlar, son dört çeyrektir kesintisiz aşağı yönlü ivmede” dedi.

2018’in ikinci çeyreğinde yüzde 6.1 olan yatırımlardaki büyüme oranının 2019’un aynı döneminde -22.8’e kadar gerilediğine dikkat çeken Yorgancılar, şöyle devam etti: “Bu durum aslında üretimle, yatırımla, ihracatla değil tüketimle büyümeye çalışmanın sonucu. Yatırım ortamını acilen yeniden canlandırmak zorundayız. Şeffaflık ve güvenin sağlanması, yerli ve yabancı yatırımcıların kafasında soru işareti kalmaması çok önemli. Aksi takdirde, işsizlik oranı düşmeye devam eder.”

Büyüme toparlanıyor yatırımdaki gerileme ciddiye alınmalı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
IMF, küresel büyüme tahminlerini düşürdü
IMF, küresel büyüme tahminlerini düşürdü
Merkez Bankası, kredi kartlarında komisyon oranını sınırladı
Merkez Bankası, kredi kartlarında komisyon oranını sınırladı